Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš povede ANO v pozadí, vidět budou Schillerová a šéf stínové vlády Havlíček

Česko

  7:04aktualizováno  21:26
Andrej Babiš zůstává předsedou ANO i poslancem, ale přenese část odpovědnosti na prvního místopředsedu Karla Havlíčka, který nově povede stínovou vládu opozičního hnutí. Babiš sám sebe částečně upozadí a hnutí ANO budou více veřejně prezentovat Havlíček se šéfkou klubu ANO Alenou Schillerovou. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák končí ve funkci místopředsedy ANO.

Babiš považuje za důležité dobudovat strukturu hnutí ANO, soustředit se na mladou generaci, hledat nové tváře a připravit se na příští volby. Omezí své mediální a společenské aktivity.

Takové jsou hlavní výsledky jednání předsednictva ANO, které se sešlo po prezidentské volbě.

Babiš chce přetáhnout voliče SPD i ČSSD

Babiš po jednání předsednictva ANO kritizoval šéfa SPD Tomia Okamuru a předsedu ČSSD Michala Šmardu, kteří podle něj zradili zájmy svých voličů přímou či nepřímou podporou protikandidáta z prezidentské volby Petra Pavla.

„Proto bude hlavním úkolem ANO přesvědčit voliče SPD a ČSSD, že jedinou politickou silou, která od vstupu do politiky a vlády hájila jejich zájmy a bude je bránit i proti této asociální vládě, je hnutí ANO,“ řekl předseda ANO.

Podle politologa Lukáše Valeše udělal Babiš čáru přes rozpočet všem, kteří čekali, že v politice skončí. „Je jasné, že si tímto krokem, tedy setrváním na postu poslance, dělá prostor, zůstává hlavou a vůdčí osobností ANO,“ komentoval pro iDNES.cz výsledek jednání špiček ANO Valeš.

Vondrákovi vadí, že je ANO víc levicové

Hejtman Vondrák ve vedení ANO končí kvůli nesouhlasu se směřováním hnutí. „Už delší dobu vnímám, že jsme víc levicovou stranou než catch-all party,“ řekl. V ANO a poslaneckém klubu zatím zůstává. „Lidí, kteří to vnímají jako já, je více,“ řekl.

„Ti, kdo tvrdí, že ANO není programově ukotvené, se mýlí nebo vědomě nemluví pravdu. Od počátku jsme protikorupční hnutí a catch-all party,“ oponoval mu Babiš.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák při příchodu na jednání špiček hnutí ANO. (8. února 2023)

Při prezidentské volbě Vondrák podporoval Petra Pavla, který v boji o Hrad porazil šéfa Babiše o téměř milion hlasů. Babiš znovu mluvil o tom, že to byl pro hnutí ANO skvělý výsledek.

„Můžeme konstatovat, že zisk 2,4 milionu hlasů je pro ANO skvělý výsledek a jednoznačná motivace pro další práci a obhajobu zájmů této skupiny voličů, jimiž Fialova vláda pohrdá a soustavně je ignoruje,“ prohlásil Babiš.

Spekulovalo se o možnosti, že se vzdá poslaneckého mandátu. „V politice určitě nějakou formou zůstanu,“ řekl po volbách Babiš.

„Pochopil jsem, že nenávist vůči mně je takových rozměrů, že je to až děsivé,“ řekl Babiš MF DNES v povolebním rozhovoru. „Teď Babiš zmizí a uvidíme, o čem se bude mluvit a psát bez Babiše,“ prohlásil také.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Už před jednáním bylo ale zřejmé, že má stále podporu většiny svých kolegů. Na dotaz, zda má zůstat Babiš poslancem, první místopředseda Havlíček odvětil, že jde podle něj do značné míry osobní rozhodnutí Andreje Babiše, ale, že si přeje, aby Babiš pokračoval i jako poslanec.

„Myslím, že něco slíbil lidem, že pro ně bude něco dělat, a měl by v té práci pokračovat,“ uvedl zlínský hejtman Radim Holiš.

„Já doufám, že zůstane v Poslanecké sněmovně,“ řekla už v úterý iDNES.cz šéfka poslanců ANO a místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová.

Babiš čelil kritice kvůli části kampaně, třeba kvůli billboardu, na němž hlásal, že nezavleče Česko do války, že není generál, ale diplomat.

Spolupráci s ním po prezidentské volbě ukončili marketér Marek Prchal, expremiérova dlouholetá spolupracovnice Tünde Bartha i mluvčí Vladimír Vořechovský.

Havlíček uvedl, že je logické, že skončil volební tým, když se v blízké budoucnosti žádné volby nekonají. Část lidí přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila.

Mohlo by vás zajímat