27. března 2012 10:30, aktualizováno  13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ať Bém složí mandát, volá vedení ODS

Pavel Bém s roztrženým návrhem optimalizace MHD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém s roztrženým návrhem optimalizace MHD. | foto: ČTK

Grémium ODS podpořilo svého šéfa Petra Nečase. Stejně jako on vyzvalo Pavla Béma, aby složil poslanecký mandát. Exprimátor v pondělí požádal kvůli kauze s odposlechy jeho telefonátů s kmotrem Romanem Janouškem o pozastavení členství v partaji.

Pokud by o pozastavení členství nepožádal, Nečas mu v pondělním prohlášení pohrozil, že by podpořil kroky vedoucí k jeho vyloučení. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) dnes novinářům řekla, že Bém není členem poslaneckého klubu občanských demokratů. Vyplývá to podle ní právě z toho, že pozastavil členství ve straně.

ČTĚTE TAKÉ:

Její stanovisko podpořil i šéf sněmovní frakce Zbyněk Stanjura. O složení samotného poslaneckého mandátu chce Stanjura s Bémem hovořit. Podle Němcové by někdejší pražský primátor odchodem ze sněmovny "udělal dobře". Bém, který je nyní v zahraničí, ale prý zatím ze sněmovny odcházet nehodlá.

Bém ztrácí vliv

Pražští radní odvolali Béma z protidrogové komise a vyzvali jej k rezignaci z dalších funkcí, které dosud na magistrátu zastává, řekl 1. náměstek primátora Tomáš Hudeček. Bém by se podle radních měl vzdát také funkce člena správní rady Nadačního fondu Cesta ke vzdělání a Bezpečná Praha.

V dopisu spolustraníkům v pondělí napsal, že už dávno rozhodl o svém odchodu do "politického důchodu". "Ale mohu tak učinit až v čase, kdy kauza pořízení, úniku, prodeje a následného zveřejnění odposlechů bude uzavřena. A také vyšetřena, a to i na můj účet," uvedl exprimátor.

Pět let staré odposlechy, které zveřejnila Mladá fronta Dnes, ukazují Janouškův vliv na tehdejší dění na magistrátu. Janoušek podle nich spolurozhodoval o prodeji majetku metropole nebo o územním plánu. Obsahem odposlechů telefonátů se zabývá policie.

Janouškova Praha

Otevřít mapu v novém okně
Táhnutím myší se můžete po mapě pohybovat. Rozkliknutím ikonky se dozvíte bližší informace o místě.

V úterý bude o záležitosti jednat také sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, která údajně odposlechy pořídila. O dva roky později prý unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil nynější šéf poslanců VV Vít Bárta.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.