Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Být chlap, vytnu Kalouskovi pár políčků, napsala Klasnová

Česko

  17:20
PRAHA - Velikonoční klid zbraní? V souvislosti s nynější vládní koalicí to zjevně není možné. "Být chlap a nebýt v politice, vytnu panu Kalouskovi pár výchovných políčků," napsala na stranický web Kateřina Klasnová, místopředsedkyně Věcí veřejných.

Kateřina Klasnová foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Klasnovou rozhořčily Kalouskovy výroky v sobotním rozhovoru pro LN. "VV jsou hodnotově zakotvení kdekoliv, kde to má pro ně nějaký prospěch, i za tu cenu, že budou nahrávat vlastní močení na toaletě a pak to odevzdají u soudu," řekl mimo jiné Kalousek.

"Vytnula bych mu je (políčky) za jeho slova na adresu VV v rozhovorech. Jakým právem uráží členy VV ve všech krajích, když nás označuje za zločince?! Ministr financí už mnohokrát předvedl, že - jakkoli je chytrý a politicky předvídavý - své emoce na uzdě udržet nedokáže," míní Klasnová, místopředsedkyně VV i Poslanecké sněmovny.

ČTĚTE TAKÉ

"Za sebe osobně však musím říci, jak mě těší, že s Miroslavem Kalouskem já vyjednávat nebudu. A svým kolegům jednání s tímto politickým hulvátským matadorem opravdu nezávidím," dodala ještě Klasnová.

Ačkoli premiér a předseda ODS Petr Nečas označil už dříve dobu mezi pátkem a pondělím časem "pro velikonoční rozjímání a zpytování svědomí koaličních politiků", jednání pokračují. Odehrávají se prostřednictvím telefonů a elektronické pošty. "Ono to nejde úplně uspat, situace je dost vážná," podotkla další místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová.

SPOUŠTĚČ VLÁDNÍCH KRIZÍ? "VEVERKY"

Vládní krizi rozpoutalo úterní usnesení grémia VV, které vyzvalo své ministry k podmíněnému odchodu z kabinetu. Ministři VV demise nepodali a strana krok v souvislosti s dalšími jednáními odsunula. ODS dala ve středu VV na jednání o budoucí podobě vlády týden. Nabídla revizi vládního programu a zrušení tří ministerstev, jak žádají VV. Musí se ale hlavně dohodnout stabilizace státního rozpočtu, což pokládá za nejdůležitější TOP 09.

Vedení Věcí veřejných bude ladit postoj k jednání o budoucnosti vládní koalice podle ní v úterý ráno na zasedání stranické výkonné rady.

Dohoda, nebo "sbohem"

V úterý bude patrně rozhodující jednání o pokračování koalice. ODS i TOP 09 říkají, že buď bude dohoda, nebo předčasné volby. "Osobně si myslím, že bychom se měli dobrat k nějakému kompromisu. Ale nejsem si stoprocentně jistá, že k němu dojdeme," uvedla Navrátilová.

Výsledek si netroufá odhadnout místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. "Odhadování v případě partnera, jako jsou Věci veřejné, je obtížné," řekla.

ČTĚTE TAKÉ

Langšádlová poznamenala, že nejsou jasné ani úspory kapitol pro letošní rok, konkrétně školství. Z funkce ministra kvůli nim již dříve odstoupil Josef Dobeš a VV se škrtem dosud zabývají.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!