Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Veleba chce, aby ‚Zemanova‘ SPO šla do voleb s Okamurovou SPD

Předseda SPO Jan Veleba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda SPO Jan Veleba. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Strana práv občanů (SPO) by podle svého předsedy Jana Veleby měla kandidovat do sněmovních voleb společně s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Veleba to řekl na sobotním volebním sjezdu strany.

Se spoluprácí s SPD podle něj souhlasí i čestný předseda strany prezident Miloš Zeman. SPD chce jít ale do voleb sama, řekl Okamura. Pokud se společný postup nepodaří dohodnout, Veleba chce, aby Strana práv občanů kandidovala samostatně.

Sjezd v sobotu zvolí nové vedení, o místo předsedy se opět uchází Veleba. V pátek řekl, že bude chtít, aby delegáti obnovili post statutárního předsedy strany, kterým by měl být dosavadní místopředseda Marian Keremidský.

Svým dárkem pro Martina Nejedlého se před kamerami a fotoaparáty předvedl...
Předseda SPO Jan Veleba vítá prezidenta.

Veleba v sobotu řekl, že sobotní sjezd považuje za velice důležitý kvůli okolnostem, za kterých se koná, a to mimo jiné kvůli podzimním sněmovním volbám a blížícím se prezidentským volbám. Předpokládá, že Zeman se jich opět bude účastnit. Zeman chce své rozhodnutí oznámit za měsíc.

Veleba řekl, že názor jeho, předsednictva i Zemana ohledně sněmovních voleb je jasný, a to aby strana kandidovala společně s SPD. S ní již spolupracovala při podzimních krajských volbách. Šéf SPD Okamura ale v sobotu řekl, že celostátní konference strany rozhodla o samostatné kandidatuře. Je podle něj možné, aby krajské organizace na kandidátní listiny navrhly mimostranické osobnosti. Koalici nechce vytvářet kvůli tomu, že by pak musela překročit desetiprocentní hranici získaných hlasů. Dodal, že se nebrání spolupráci v krajských a komunálních volbách. Pokud bude podle Veleby jejich nabídka odmítnuta, jako záložní variantu vidí samostatnou kandidaturu.

Program strany by měl podle Veleby stát na dvou pilířích. Prvním z nich mají být české kořeny, druhým základní práva občanů.

V sobotu před polednem na sjezdu vystoupí i Zeman, který se účastní sjezdů pravidelně.

SPO, která není zastoupená v Poslanecké sněmovně, ale má dva senátory, vznikla v prosinci 2009. V lednu následujícího roku změnila název na Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Předsedou strany byl krátce expředseda ČSSD a současný prezident Miloš Zeman. Po prohraných sněmovních volbách v květnu 2010 ale na post rezignoval. V roce 2013 byl zvolen čestným předsedou. V březnu 2014 vypustila strana ze svého názvu slovo zemanovci.

Zeman v sobotu na sjezdu strany řekl, že je pro rovnoprávnou spolupráci SPO s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Odmítl společnou koalici, SPD by ale podle něj mohla kandidovat s podporou SPO. Jinak Straně práv občanů radí kandidovat samostatně.

V čele SPO je několik Zemanových blízkých spolupracovníků. Místopředsedou je hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý. Hradní kancléř Vratislav Mynář vede SPO ve Zlínském kraji a ředitel analytického odboru Hradu Radek Augustin na Olomoucku.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...