Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Veletrh ukázal obří plazmu

Česko

Veletrh spotřební elektroniky CES v Las Vegas každoročně ukazuje, kam se bude její vývoj ubírat následující rok. Podle toho letošního se můžeme těšit na čím dál větší obrazovky, tenčí displeje a stále širší možnosti dotykového ovládání.

LAS VEGAS / PRAHA I když letošní CES (Consumer Electronics Show) nepředstavil žádné zásadní překvapení, a vývoj elektroniky se tak bude ubírat patrně stejným směrem jako doposud, některé trendy rozhodně stojí za zmínku.

Ještě větší Výrobci zobrazovací techniky mezi sebou zcela otevřeně závodili, kdo dokáže vyrobit největší displej. Pro tento rok si vavříny odnáší Panasonic se svou plazmovou obrazovkou, jejíž úhlopříčka činí 150 palců (zhruba 3,81 metru). Jen pro představu: běžné monitory mají úhlopříčku mezi 15 a 21 palci. Novinka tedy dokáže zobrazit dvě dospělé osoby v životní velikosti.

Nejzajímavější však je, že Panasonic se tuto obrazovku skutečně chystá komerčně vyrábět. To si však vyžádá zbrusu novou továrnu, která bude dokončena až příští rok. Daleko komplikovanější však bude nejspíše její doprava, zvláště pak její poslední fáze - stěhování do bytu. Firmy specializované na stěhování klavírů se tak o práci rozhodně bát nemusejí.

Ještě tenčí Ani druhý trend, který prostupuje všemi oblastmi spotřební elektroniky, nezůstal na letošním veletrhu opomenut. Ať už jde o displeje, mobilní telefony nebo cokoli jiného, snahou konstruktérů je mít všechno tlusté jako list papíru a prakticky dvourozměrné. Ruku v ruce s tím jde i zvláštní péče o design - jak patrno, dnes už k úspěchu nestačí pouze technologicky dokonalá šedá krabice, zákazníci chtějí více.

V dalším ztenčování dopomůže výrobcům nová technologie - OLED. S obrazem vytvářeným pomocí diod se dnes můžeme setkat u některých mobilních telefonů nebo hudebních přehrávačů, jejich masovému nasazení do větších zobrazovačů prozatím brání vysoká cena. Odměnou však má být ještě kvalitnější obraz a nižší energetická náročnost.

Ostatně celý veletrh provázel zájem o ekologii a přírodní zdroje. I když se používal recyklovatelný materiál, kde to jen bylo možné, nelze se ubránit dojmu, že oproti filozofii „ještě větší, rychlejší a výkonnější“ jde o jistou formu pokrytectví. Mobily - nové způsoby ovládání Jistá bezradnost byla cítit z nově představených exponátů výrobců telekomunikační techniky. Neobjevila se zde žádná zásadní nová technologie a zdá se, že bouřlivý rozvoj mobilní komunikační techniky z počátku tohoto desetiletí je už dávno minulostí.

Výrobci spíše jen kosmeticky vylepšují stávající modely a hledají způsoby, jak uživatelům zpříjemnit používání telefonu.

Před rokem představený iPhone dobře ukázal, kudy by se cesta mohla ubírat. Klasické klávesnice s tlačítky jsou už „out“, v módě jsou velké dotykové displeje, které se vám inteligentně přizpůsobí podle toho, co děláte. Když budete chtít vytočit číslo, ukáže se numerická klávesnice, pro psaní zpráv a e-mailů zase textová. Jako nápad to nezní špatně, ale praktická použitelnost takovýchto experimentů bývá často diskutabilní.

Ještě dále jdou telefony, které pro své ovládání využívají různých čidel - zejména pak dotyku a pohybu. Pár příkladů z praxe: zvonící telefon lze utišit prudším pohybem anebo poklepáním na kteroukoli jeho část. K dokonalosti to dovedl Sony Ericsson ve svém posledním walkmanu W760i. Při přehrávání hudebních skladeb lze mezi nimi přecházet prudkým trháním do stran, podobný pohyb nahoru a dolů zase ovlivní hlasitost.

O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je vedoucí sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz

Autor: