Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Veletrhy hlasitě mění vedení

Česko

Proč odešel nejvyšší šéf výstaviště? Musel podepsat mlčenlivost

BRNO Největší veletržní firma v republice se zmítá v krizi. A nikoli jen v té ekonomické. Problém ve Veletrzích Brno spustil nečekaný odchod generálního ředitele Jiřího Škrly. Jeho důvody zástupci německého vedení vymezili jako „dohodu“ a Škrla sám musel podle nich podepsat mlčenlivost.

Za odcházejícího ředitele se ale včera postavily odbory i zaměstnanci výstaviště. Na celofiremní schůzi slovně kritizovali i zástupce německých většinových akcionářů z Messe Düsseldorf.

Ti ještě včera do Brna dovezli další německé manažery, například bývalého nejvyššího ředitele z Düsseldorfu Karla Heinze Wismera, který má převzít obchodní aktivity v Brně. Po Škrlovi totiž v neděli rezignoval i dosavadní obchodní náměstek společnosti Aleš Pohl.

Útlum v Brně? Nesmysl, tvrdí němečtí zástupci Firmou se navíc nese informace, že majoritní vlastník výstaviště, firma Messe Düsseldorf, hodlá posílit své aktivity doma a v Praze na úkor brněnského výstaviště. To ale předseda představenstva Herbert Vogt na narychlo svolané konferenci rezolutně odmítl. Oznámil, že se zaměstnanci bude dále jednat.

Výstaviště trpí úbytkem klientů, navíc se zatížilo postavením nového pavilonu za miliardu korun. Kvůli snížení nákladů slučuje některé veletrhy a propouští čtvrtinu zaměstnanců. Například tržby se letos podle odhadů propadnou téměř o třetinu na 1,1 miliardy korun, ztráta dosáhne asi sta milionů korun. Vedení přesto tvrdí: na výplaty, provoz i všechny závazky máme. Lidé uvnitř se ale musejí rozloučit i s částí benefitů. Prý jen po dva roky.

Zaměstnanci jsou přesvědčeni, že právě Škrla měl námitky k některým radikálním postupům při snižování stavů a opatřením proti krizi, které v důsledku mohou mít výrazný vliv na celý region.

Škrla byl ve funkci deset let, přímo na výstavišti pracuje více než tři desítky let. Nyní tam podle německých funkcionářů má pracovat jako poradce. Načasování odchodu ale nevysvětlili. Škrla totiž odešel jen několik dnů před největší akcí výstavní sezony, strojírenským veletrhem. „Určitě existuje lepší moment pro generační výměnu než tři týdny před veletrhem,“ připustil Vogt.

Také zástupci Brna, které má ve veletrzích třetinový podíl a zástupce v představenstvu i v dozorčí radě, se o odchodu Škrly dozvěděli až ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto. „Zveřejňovat, z jakých konkrétních důvodů se tak rozhodl, by ode mne nebylo korektní,“ prohlásil včera primátor Roman Onderka. Podle něj je teď nejdůležitější najít ve výběrovém řízení, které má být vypsáno co nejdříve, kvalitního nástupce na Škrlovo místo.

Vztahy radnice a výstaviště už v minulých dnech poznamenal incident s odvoláním městského radního Jiřího Zlatušky z představenstva veletrhů. To prosadili právě němečtí zástupci bez předchozí konzultace s radnicí.

Němci drží většinu ve veletrzích už 11 let Německá veletržní správa získala podíl na brněnském výstavišti v roce 1998, kdy ho odkoupila od holdingu Finop. Tehdy dohodla postup s městem Brnem, na jehož základě získala radnice svůj podíl. Vznikla společná firma Veletrhy Brno, která si pak na základě úvěru a vkladu společníků od Messe koupila akcie tehdejších Brněnských veletrhů a výstav (BVV) a následně se s nimi sloučila. Část nákladů na koupi výstaviště tak vlastně splácela sama firma.

Veletrhy, které si drží dvoutřetinový podíl na tuzemském trhu, jsou jedním z nejvýznamnějších ekonomických subjektů Brna.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...