Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velikonoce na Liptově

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Obvykle mě napadají spíš blbosti, ale když už se mi výjimečně něco povede, musím se pochválit, neboť jinak to nikdo za mě neudělá, jak praví klasik. Takže si gratuluji za nápad, že jsme jeli na velikonoční svátky s nejmladší ratolestí do slovenských termálních lázní Bešeňová. Báječně jsme si to užili, vyřádili se v teplých pramenech, čímž upřímně doporučuji tamní návštěvu nejen rodinám s dětmi, ale taktéž členům politických grémií, pro něž je Toskánsko trochu z ruky. Jak totiž praví reklamní slogan, horká voda s vířivkami a masážemi vás nabije pozitivní energií. My, zoufalí voliči, to budeme brzy potřebovat kvůli všem těm bezostyšně kandidujícím šaškům.

Přesně po tom jsem toužil, obklopen zprávami o dalších drzých činech neuvěznitelného exposlance Michala Krause nebo o dění kolem ředitele jistého ústavu Jiřího Pernese, který nyní bude zřejmě vědecky zkoumat vlastní zbabělost, s níž chodil na VUML. Takže jsem na tři dny vypnul mobil, blaženě a bezstarostně polehával ve vřelém bazénu, přečvachtal do studenějšího oného a zase zpět, na což z dálky dohlížely zasněžené tatranské vrcholy.

Víte vy vlastně kudy tam? Pokud pojedete od Prahy rychlíkem na Košice, nejlepší je vystoupit v Ružomberku, rodišti to herce Petera Lorreho, fotbalisty Dušana Šventa a zpěvačky Vlasty Průchové. Pak to máte kúsok osobákem do Liptovské Teplé, kde se o vás mateřsky postarají třeba v penzionu U Sršňa nebo U Motýla. Stranické legitimace odkládejte do koše rovnou u vchodu.

Jak nemít rád neobyčejně příjemné a vstřícné Liptovany, kteří žijí aspoň na Velikonoce dle dávných obyčejů? Na Bílou sobotu jsem spatřil, kterak za kostelem sv. Filipa a Jakuba pan farář, ministranti a místní džínová chasa, odloživši nakrátko kolečkové brusle, v komorním kruhu zamyšleně světili oheň čili pálili jidáše. Což na dvorku Lidového domu nebo ODS rozhodně neuvidíte. A že je tam různých jidášků jak naseto.

Tamtéž jsem natrefil na bedlivé čtenáře nynějších Lidových novin a bývalé Melodie! S Peťom a Lubom jsme následně setrvali v srdečné soudružské diskusi, zajímající obě strany, jež se nevyhnula porovnání fotbalových a politických reprezentací obou zemí, přiměřené výši spropitného v eurech a důsledkům rozpadu federace, kterážto debata byla shrnuta do výmluvného komuniké: „Je to všetko na milú kedveš.“

Nejinak se mezinárodní vztahy utužovaly na Boží hod velikonoční. Podél lenivého Váhu jsme s dcerkou došlapali do vísky Bešeňová, kde uprostřed obce ční krásný moderní římskokatolický kostel Nejsvětější trojice, podobný libereckému Ještědu. A hned za ním je onen úžasný Thermal park, spravovaný Gruzíncem Nodarim Gorgadzem, který dokázal během pár let na Liptově s podporou fondů Evropské unie vytvořit skvělé turistické lákadlo na místě, kde se voda doluje z dvoukilometrové hloubky. A k tomu vedle ve skleníku pěstuje rajčata. Už jsem musel jet. Velikonoce šly na kutě a slovenští občané zdravili Kristovo vzkříšení panáky borovičky. No a co, u nás zase lemtáme fernet. Tak na zdraví kouzelnému Liptovu!

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!