Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká gesta ukryjí nenápadný pohyb

Česko

Nejen kouzelníci, ale také kapesní zloději vědí, jak ošálit naši pozornost. Často používají stejné metody. Apollo Robbins, kouzelník a zároveň bývalý kapsář, upozorňuje na důležitost gestikulace. „Využíváme dva druhy pohybů rukou. První jsou pomalé, plynulé a vláčné, což umožní, aby na ně divák zafixoval svůj pohled a nevnímal, co se děje kolem. Druhé jsou naopak rychlé a trhané, což diváka nutí těkat očima z místa na místo. Pak snadno přehlédne nějakou drobnost.

„Zrakový systém všech obratlovců je stavěný tak, že podstatně lépe vnímá pohyb než předměty v klidu. Třeba žáby vůbec nevnímají statické podněty -můžete stát kousek od ní, ale dokud neuděláte výraznější pohyb, zůstane sedět,“ vysvětluje profesor Pavel Mareš z Fyziologického ústavu AV ČR. Ostatně ze stejného důvodu máváme rukama na své známé, pokud chceme, aby si nás z dálky všimli. Okázalé gesto tedy zaujme naši pozornost a mezi tím má bavič či zloděj volné pole působnosti pro nevýrazné, ale o to důležitější pohyby druhou rukou.

Další taktikou je dát každému drobnému pohybu zdánlivý smysl - kouzelník si například posune brýle na nose nebo se podrbe na hlavě. „Takové pohyby jsou pro každého z nás přirozené, takže u nich divák nemá žádné podezření. Zvlášť když ho zopakujeme víckrát. Přitom právě tato gesta mohou být pro trik rozhodující,“ říká Apollo Robbins.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....