Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Velká hra o Krejčířovy miliony

Česko

Stát chce po Jaroslavu Starkovi a Marile Příbram 47 milionů, které podle směnek dluží uprchlému miliardáři

PRAHA Český stát vymáhá pro uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře bezmála padesát milionů korun na fotbalovém funkcionáři Jaroslavu Starkovi a společnosti Marila Příbram. Důvodem jsou dvě směnky, které byly objeveny v Krejčířově černošické vile při zásahu policejního komanda v roce 2005.

Právě toto vymáhání může být jedním z motivů schůzky Starkova advokáta a přítele Julia Kramariče s uprchlým Krejčířem minulý týden v Johannesburgu. Kramarič totiž LN potvrdil, že na místě projednával obchodní věci obou podnikatelů. Starka, kterého policie delší dobu viní z únosu a smrti Krejčířova otce Lamberta, však včera jakékoli současné obchodní styky s Krejčířem popřel.

Vymáháním směnek se přitom již několik měsíců zabývá česká justice. Platnost směnek na 3,2 milionu a 44 milionů posuzovali soudci jednotlivě.

V obou případech středočeský krajský soud již rozhodl v neprospěch Starky a Marily. Vrchní soud v Praze v případě nižší sumy nedávno verdikt potvrdil, v případě druhé směnky mají soudci napravit pouze drobnou formální chybu.

„Jedná se o takzvané směnečné platební rozkazy. V obou případech pana Starku a Marilu žaluje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. V případě směnky na 44 milionů má soudce opravit mimo jiné faktickou chybu v odůvodnění rozsudku,“ sdělila LN místopředsedkyně krajského soudu Lenka Ceplová.

Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jana Rennerová LN sdělila, že vymáhání finančního plnění směnek nalezených u Krejčíře vyplývá ze zákona. „Jde o takzvanou správu zajištěného majetku. Učlověka podezřelého z trestné činnosti nám zákon ukládá zajistit, aby majetek nepozbýval na ceně. V případě směnek, které mají určitou dobu splatnosti, je vymáhání jejich vyplacení naší povinností,“ uvedla Rennerová.

V případě úspěchu právníků placených státem podle ní vymožené prostředky poputují na speciální účet spravovaný jejím úřadem. „Právně budou tyto prostředky stále majetkem pana Krejčíře. Teprve další soud může rozhodnout, že se z těchto prostředků bude třeba platit případný prokázaný daňový únik nebo i soudní výlohy,“ sdělila mluvčí.

Příbramský podnikatel Jaroslav Starka, který již delší dobu čelí obvinění z únosu a smrti Krejčířova otce Lamberta, s platností směnek nesouhlasí.

Podle něj sice nejsou falešné, nicméně peníze, které si měl podle nich od Krejčíře půjčovat, nikdy neviděl. „Skutečně nejde o falza. Chtěli jsme s Radkem dělat obchod. Sešlo z toho. Krejčíř samozřejmě ví, že mi ty peníze nepůjčil,“ řekl včera Starka LN.

Odmítl však blíže specifikovat, jakého konkrétního obchodu či podnikatelského záměru se desetimilionové částky měly týkat. Starka také uvedl, že neví o tom, že by jeho advokát Kramarič s Krejčířem minulý týden o směnkách hovořil. „O ničem takovém nevím,“ řekl.

Pokračování na straně 4

Spor o Krejčířovu směnku - Po Jaroslavu Starkovi chce stát 47 milionů

Dokončení ze strany 1

Případný konečný verdikt soudů, který by Jaroslavu Starkovi a Marile Příbram nařizoval zaplatit desítky milionů na účty státu, může být pro příbramského podnikatele v současné chvíli velmi nepříjemný. „Opakuji, že ty peníze jsem si od Krejčíře nepůjčil. On může říci, jak to bylo. Samozřejmě že jejich vymáhání by mohlo být velmi nepříjemné. Jsem kluk z vesnice. Nemám na účtech miliardy korun,“ řekl včera s nadsázkou Starka LN.

Poslední kroky justice přitom naznačují, že se k této variantě skutečně schyluje. V případě, že by Marila a Starka z jakýchkoli důvodů nechtěli nebo nemohli dostát soudem potvrzenému závazku, musel by Úřad pro zastupování státu podle zákona přistoupit k jeho rychlému zajištění.

Co to přesně znamená? O tom zatím nemají jasno ani úředníci.

„Musím říci, že jde o velmi specifický případ, který tady rozhodně neřešíme denně. Počkáme na doručení verdiktu od soudu a teprve poté zvážíme další kroky,“ sdělila mluvčí úřadu Jana Rennerová s tím, že úřad k vymáhání dluhů zatím běžně nepoužívá exekutorů.

Celou věc navíc mohou zkomplikovat poslední události v Jihoafrické republice, kde Krejčíř žije. Jedním z lidí, kterým by měl být konečný verdikt soudů doručen, je totiž i zmíněný Starkův advokát Kramarič.

Toho jihoafrické úřady minulý týden obvinily z vydírání Krejčíře, a uvěznily ho. Po dvou dnech jej však propustily na svobodu.

Nesmí však tuto zemi opustit přinejmenším do 22. června, kdy má v Johannesburgu zasednout soud, jenž se bude obviněními proti němu zabývat. „Zatím tady čekám v hotelu a nemohu se vzdálit. Doufám, že se celá věc rychle vyřeší,“ řekl včera Kramarič.

***

Při zásahu policie ve vile Radovana Krejčíře v Černošicích v roce 2005 detektivové mimo jiné objevili dvě směnky se jménem Jaroslava Starky a Marily Příbram. Policie směnky v hodnotě více než 47 milionů korun předala Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten musí ze zákona zabezpečit, aby majetek stíhaného Krejčíře nepozbýval na ceně. Proto peníze vymáhá na Starkovi a Marile soudně. V případě, že uspěje, budou peníze uloženy na speciální účet, který budou úředníci hlídat. Na základě rozhodnutí soudu se z těchto peněz mohou například zaplatit Krejčířovy daňové nedoplatky.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...