Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Velká voda 2009: fakta, škody, příběhy

Česko

Obětí povodní už je dvanáct. Žena z Jeseníku nad Odrou zemřela večer na následky zdravotních komplikací v době, kdy se k ní nemohli dostat záchranáři. Ve Větřní na Českokrumlovsku pravděpodobně utonul vodák poté, co se s ním a jeho přáteli při sjíždění jezu převrhl raft. Dva z nich se z řeky stačili dostat na břeh, poslední zmizel pod vodou. Tělo muže se doposud nenašlo, pátrá po něm několik desítek hasičů a policistů.

Nový Jičín zřídil pro obyvatele postižené záplavami dvě krizová centra. Lidé na těchto místech dostanou například balenou vodu, od pracovníků se dozvědí, jak postupovat při likvidaci škod, a získají tady i nejnutnější obnos pro nákup základních potravin. První krizové centrum je v objektu mateřské školy v Beskydské ulici v městské části Žilina, druhé se nachází v budově Fojtství v městské části Bludovice. Pokud by lidé potřebovali další informace k hygienické situaci, tedy například i k zásobování pitnou vodou, mohou se rovněž obracet na Krajskou hygienickou stanici na telefonní číslo 556 770 383. Moravskoslezští hasiči zřídili také krizovou linku s číslem 950 730 730, kde se mohou příbuzní obyvatel vodou zasažených oblastí Novojičínska dozvědět informace o svých blízkých.

Bezpečnostní rada státu se včera dopoledne mimořádně sešla kvůli záplavám na Novojičínsku. Jednání svolal premiér Jan Fischer. Prezident Václav Klaus se podle svého mluvčího nechal informovat o stavu záchranných prací v povodněmi postižené oblasti od ministra vnitra Martina Peciny.

Moravskoslezský kraj rozdělí postiženým povodní 70 milionů korun. Krajský úřad může poskytnout 20 000 korun na občana, obce mohou od kraje dostat na odstranění prvotních škod až půl milionu korun. Po zasedání krajského krizového štábu to veřejnosti oznámil hejtman Jaroslav Palas. Dalších 54 milionů uvolnila vláda, která také vysílá do kraje 1000 vojáků.

Pěti miliony korun chce obcím postiženým povodněmi pomoci i Olomoucký kraj. „Tyto peníze by měly posloužit na nákup pohonných hmot a opravy techniky hasičům, dále také na refundaci mezd členům sborů dobrovolných hasičů,“ řekl hejtman Martin Tesařík.

Pokračování na straně 3

Pokračování ze strany 2

Lidé, kteří jsou kvůli povodni v hmotné nouzi, mohou podle ministerstva práce a sociálních věcí dostat až 46 890 korun. Zaměstnavatelé jsou také povinni poskytnout pracovní volno těm, kteří v pracovní době pomáhají jiným lidem či zachraňují majetek. Informovala o tom Šárka Filipová z ministerstva práce a sociálních věcí. Armáda je připravena pomoci civilní správě při odstraňování následků posledních povodní na severu Moravy. Vojáci nyní čekají na konkrétní požadavky krajských a obecních samospráv a příslušných krizových štábů. K dispozici jsou hlavně ženisté 15. ženijní brigády s odpovídající technikou a také část 7. mechanizované brigády. Hladiny jihočeských řek zvedají zvýšené odtoky z přehrad. Třetí povodňové stupně - ohrožení - platily na Blanici v Bavorově a na Malši v Roudném. Horní toky pozvolna klesají. Meteorologové následující dva dny stále očekávají srážky, ale mírnější. Malé toky by ale mohly lokálně rozvodnit bouřky, řekla českobudějovická hydroložka Kateřina Štěrbová. Druhé stupně platí v Římově na Malši a na Blanici pod Husineckou přehradou. Pojišťovny očekávají škody v řádu desítek milionů. Kooperativa v souvislosti s povodněmi registrovala více než 200 škodních událostí, odhadované škody podle mluvčího pojišťovny Marka Vícha přesahují 50 milionů korun. Česká pojišťovna předběžně vyčíslila škody na 75 milionů. VNovém Jičíně je nejméně deset poškozených mostů a lávek, některé bude nutné strhnout, řekl starosta města Ivan Týle s tím, že do soboty by měli vojáci postavit provizorní pontonový most, který umožní přejezd těžké techniky přes potok Zrzávka. „Nyní neexistuje most, po kterém by technika přejela na druhou stranu odklízet povodňové škody,“ uvedl starosta. Kvůli záplavám jsou v Moravskoslezském kraji mimo provoz dvě větší komunální čistírny odpadních vod, a to v Novém Jičíně a Studénce. Nefungují i tři menší v Kuníně, Jeseníku nad Odrou a Suchdole nad Odrou. Výraznější únik závadných látek z průmyslových podniků v oblasti inspektoři zatím nezaznamenali. Dobrovolní hasiči a další subjekty, které se v Moravskoslezském kraji podílí na řešení mimořádných situací, mohou nyní žádat kraj o dotace na požární techniku a další vybavení. Rada kraje dnes schválila dotační program, v němž mezi požárníky rozdělí do roku 2013 až 35 milionů korun. Pokud chtějí hasiči získat dotaci ještě letos, musejí podat žádosti nejpozději do konce července. Podle prvních odhadů vedení Olomouckého kraje přívalové deště a rozvodněné místní toky napáchaly v regionu škody v řádu desítek milionů korun. K nejvíce postiženým obcím v regionu patří Hustopeče nad Bečvou či Bělotín.

Pokračování na straně 4

Pokračování ze strany 3

Pomoc Moravskoslezskému kraji chystají i humanitární organizace. ADRA začíná s náborem dobrovolníků, s konkrétními akcemi začne v pátek. Člověk v tísni poskytne postiženým oblastem 500 tisíc korun a 200 zařízení pro vysoušení mokrých zdí. Charita Česká republika věnuje na tento účel 300 tisíc korun. Humanitární organizace také zahájily veřejné sbírky. Zájemci mohou přispívat na tato konta: ADRA -72027202/0300. Člověk v tísni -99619961/0300; variabilní symbol 211. Charita ČR - 22770022/ 0800; variabilní symbol 906. Příspěvky je možné poslat i formou dárcovských SMS na číslo 87777. Na konto společnosti ADRA přispějí zprávou ve tvaru DMS ADRA, organizaci Člověk v tísni pošlou peníze zprávou ve formě DMS POVODNE09. Ještě mnohem horší škody než ničivé povodně na Moravě v létě 1997 napáchala ve středu večer záplavová vlna v důsledku přívalového deště v Bělotíně na Přerovsku. Starosta obce Eduard Kavala tvrdí, že takovou vodu v obci ještě neviděl. Desítky domů mají zaplaveny nejen garáže či sklepy, ale některé dokonce i byty až do výše oken. Zaplavena jsou i místa, kde voda v minulosti nikdy nebyla. „Je to o padesát procent horší než v roce 1997, kdy jsme měli pod vodou na 50 domů. V podstatě nás zavalila přívalová vlna z polí. Ještě ani potoky nebyly vylité, a už tu byla hrůza, protože se to valilo z polí, popsal situaci starosta. Během tří hodin v obci spadlo 120 milimetrů srážek a pršelo i v předchozích dnech. Současné záplavy na severní a střední Moravě způsobily podle odhadu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na silnicích škody za stovky milionů korun. Oznámila to mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Škody v podobné výši čeká také Správa železniční dopravní cesty. Její mluvčí Pavel Halla uvedl, že k vyčíslení škod bude nejprve třeba počkat, až opadne voda. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má pro obce a kraje připraveno na obnovu následků živelních pohrom 45 milionů korun. V případě potřeby může požádat ministerstvo financí o uvolnění dalších 54 milionů korun z dostupných rezerv. České dráhy kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřely pět tratí. Vlaky nejezdí především na hlavním železničním tahu z Přerova do Ostravy. Kdy budou všechny tratě zprovozněny, není jasné. Železničáři totiž za prioritní považují zprovoznění hlavního koridoru. Lidé na Vsetínsku se vzpamatovávají z velké vody, která ve středu večer zaplavila až stovky domů. Nejvíce zasaženými jsou Zubří, Zašová, Valašské Meziříčí a jeho některé místní části. Obyvatelé se nejvíce obávají dalších bouřek, které předpovídají meteorologové. Kvůli povodním tu zůstala uzavřena silnice v úseku Valašské Meziříčí, Krhová ve směru na Nový Jičín. S uzavírkou je potřeba počítat až do pondělí.