Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Velká voda se valí na jih

Česko

Tak plné bylo koryto Moravy naposledy v roce 1997.

Všichni doufají, že její hráze masy vody udrží.

BRNO/BŘECLAV Je to přesně ta voda, která pustošila Troubky, zasáhla průmyslovou zónu v Napajedlích a desítky lidí vyhnala z domů. Teď se valí na jižní Moravu. Koryto řeky Moravy je naplněné k prasknutí. A bude ještě dlouho.

Vodohospodáři varují: plné vydrží mnohem déle než u řek na severu. „Musí odvést i vodu ze všech rozlivů, které se vracejí do řeky,“ tvrdí ředitel Povodí Moravy Libor Dostál. „Pokles můžeme očekávat během čtvrtka,“ poznamenal. Například Strážnicí protékalo včera více než sedm set metrů krychlových vody za sekundu, sedmkrát více než před týdnem.

Hráz Kyjovky nevydržela Tak naplněná koryta mohou být nebezpečná – už včera praskla hráz přeplněné říčky Kyjovky u Kostic, voda se však vylila do polí a zástavbu neohrozila. Technici Povodí Moravy se s pomocí bagru snažili sypanou hráz znova zpevnit. Na jiném místě, v Hodoníně na Skařinské hrázi, hasiči za pomoci geotextilií a 2500 pytlů s pískem zpevnili nábřežní hráz. „Je to jeden z nejproblémovějších úseků. Při velké vodě se tam vždy plní pytle, což je náročné i drahé,“ potvrdil hejtman Michal Hašek. Podle něj by tento úsek měl být zpevněn natrvalo.

Přestože velké obce nejsou přímo ohrožené, odborníci pro jistotu hledají, jak korytu v případě potřeby ulevit. „Volný je poldr Soutok,“ poznamenal Dostál. Lužní lesy v místech, kde se stýká Dyje a Morava, jsou schopny pojmout velké množství vody, ale za cenu zaplavení řady cest a odříznutí zámečku Pohansko. Ten sám ale zůstává nad vodou, stojí na vyvýšenině.

Také ostatní upouštění by se nemělo obyvatel dotknout. Protipovodňová opatření v Jihomoravském kraji pomohla. „Rozlivové plochy jsou volené tak, aby nezasáhly obydlené části,“ poznamenala místopředsedkyně krajské povodňové komise Anna Hubáčková. „Důležité je však také hlídat mosty, aby je plující nečistoty nepoškodily,“ poznamenala. Podle ní by osídlené oblasti neměly být v přímém ohrožení. „Na mnoha místech stojí mobilní stěny. Vyplatily se například ty, které pořídilo město Břeclav,“ zdůraznila. Podobné stěny by krajští radní rádi koupili a vytvořili v kraji tři skladiště pro případ potřeby.

Ohroženo několik domů Plné ruce práce měli včera jihomoravští hasiči také na jiných místech v regionu. Pokračovali například v ochraně domů v Rohatci před vodou z řeky Moravy, která vystoupila z břehů a před polednem dosahovala k nejníže položeným domům v obci. Utěsňovali a doplňovali provizorní hráze z pytlů s pískem, odčerpávali vodu z průsaků a monitorovali situaci. „Podařilo se zvýšený průtok vody, která se přelévala přes most, usměrňovat do polí,“ popsal včera mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

***

POMOC POSTIŽENÝM POVODNÍ

Lidé neznají svá práva při povodni Ministerstvo práce a sociálních věcí zahájilo osvětu – lidé totiž nevědí, jaká mají práva, pokud je postihne povodeň nebo pomáhají s odstraněním jejích následků.

* Volno kvůli povodním, například kvůli jednáním s úřady, může zaměstnavatel poskytnout bez náhrady mzdy nebo platu. Lze se domluvit na napracování.

* Při poničení majetku má člověk právo na pomoc v závislosti na příjmu a majetku všech členů domácnosti, maximálně 46 890 Kč.

* Při pomoci s úklidem po povodních na své nemovitosti může dát zaměstnavatel neplacené i placené volno. Pokud jde o práce ve veřejném zájmu, nárok nemá; může mu ale příslušet refundace.

* Pokud povodeň postihla zaměstnavatele a ten pracovníka nepřevedl na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku, pokud má jen problémy například se surovinami, náhrada stoupá až na 80 % výdělku.

* Když se člověk kvůli záplavě nedostal do práce, má nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy, tu ale může zaručovat například kolektivní smlouva. Zdroj: MPSV

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!