Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Velká záchrana Maďarska

Česko

Svět půjčil krachujícímu státu bezprecedentních 25 miliard dolarů

BUDAPEŠŤ/PRAHA Společná pomoc Mezinárodního měnového fondu (MMF), Světové banky a Evropské unie zabránila bankrotu jedné z vůdčích středoevropských zemí -Maďarska.

Kodvrácení bezprostředně hrozícího kolapsu maďarské ekonomiky bude moci Maďarsko v následujících 17 měsících čerpat 25,1 miliardy dolarů.

MMFpodle včerejšího prohlášení poskytne 15,7 miliardy, EU 8,1 miliardy a 1,3 miliardy připlyne z fondů Světové banky.

Výše finanční pomoci - dosud nejvyšší určené jedné zemi k boji s finanční krizí - dokazuje, že maďarská krize je vážná, jak uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank CZ Pavel Sobíšek. „Z výše finanční pomoci je zjevné, že bankrot Maďarska mohl být reálný,“ řekl Sobíšek.

Maďarsko je v rámci východní Evropy považováno za zemi nejvíce ohroženou světovou finanční krizí, a to kvůli vysoké závislosti na půjčkách ze zahraničí. Téměř 90 procent maďarských hypoték je například financováno v zahraničních měnách.

Pakliže by mezinárodní instituce nepřispěchaly se záchranným finančním plánem, krach Maďarska by ohrozil celý středoevropský region včetně Česka. „Bankrot maďarské vlády by souvisel s nedostatkem deviz v oběhu. Mnoho maďarských firem by se dostalo do platební neschopnosti, a čeští exportéři by nedostali zaplaceno za své vývozy,“ řekl Sobíšek.

Negativní dopad případného maďarského bankrotu by pocítil i český státní rozpočet, jelikož by se snížila důvěra investorů ve středoevropský region a zdražilo by tak financování státního dluhu, na který česká vláda v současnosti vynakládá zhruba 50 miliard korun.

Na oznámení finanční podpory ihned zareagovala posílením nejen maďarská měna forint, ale i polský zlotý a česká koruna.

Pokračování na straně 15

Dokončení ze strany 1

Maďarský forint například ihned po oznámení o poskytnutí finanční pomoci posílil vůči euru o dvě a půl procenta. V předcházejících třech měsících přitom forint oslabil o více než dvacet procent a jeho pokles nezastavila ani dohoda vlády premiéra Ference Gyurcsányho s Evropskou centrální bankou na krizovém úvěru ve výši pět miliard eur uzavřená počátkem října.

Krize likvidity na maďarském trhu nastala poté, co se investoři zalekli možných dopadů globální finanční krize na tamní ekonomiku. Kromě 90procentního podílu hypoték denominovaných v cizí měně -zejména švýcarských francích a eurech - totiž celkový objem půjček v zahraničních měnách dosahuje 34 procent hrubého domácího produktu země. Paniku vyvolalo zejména nedávné rozhodnutí komerčních bank působících na maďarském trhu. Ty se rozhodly zmrazit poskytování úvěrů ve švýcarských francích.

Podle ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory může být maďarská krize varováním pro investory, že by se EU již neměla dále rozšiřovat a že členství v unii není zárukou ničeho. „Nálepka ,klub bohatých' již pro mnohé neplatí,“ řekl Pikora.

***

Co by maďarský

bankrot znamenal

pro Česko

* pokles důvěry investorů ve

středoevropský region a tím

snížení zahraničních investic

* zvýšení nákladů na

financování státního dluhu,

které nyní dosahují zhruba 50

miliard korun ročně

* ohrožení plateb z Maďarska

pro české exportéry

* oslabování kurzu koruny

a další propad akciového trhu

Autor: