Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Velké koalici pomohl komunista

Česko

ODS na jihu Brna zažívá krizi, na protest z tamní buňky odešel i hlavní stranický manažer Jan Kočí, který v ní „byl doma“. Nelíbí se mu velká koalice ani spolupráce s komunistou.

BRNO Aby v městské části Brno-jih vznikla nová koalice, musel sociálním a občanským demokratům pomoci tamní komunista. A strany pomoc neodmítly. Nové vedení tak v čele úřadu sedí s pomocí strany, kterou jejich ústředí obou koaličních stran oficiálně odmítají.

Normálně by občanští demokraté s ČSSD měli na Brně-jihu sice těsnou, ale přece jen většinu. Jeden ze zastupitelů ODS Petr Hepnárek ale takové spojenectví odmítl podpořit. Při rozhodujícím hlasování ho pak nahradil právě komunistický zastupitel.

Staronový starosta městské části Josef Haluza (ČSSD) nechtěl včera situaci komentovat. „Já se neptal, jestli mi pomohl hlas komunistů,“ prohlásil pouze stručně.

Radomír Jonáš, lídr kandidátky ODS, byl vstřícnější a snažil se vše vysvětlit spíše jako náhodu. Situace po volbách byla prý na Brně-jihu komplikovaná a vše je spíš věcí shody okolností. „V žádném případě se nejednalo o žádnou dopředu dojednanou dohodu s komunisty,“ zdůrazňuje nyní. Na vině je ale podle něj především Hepnárek, který svým chováním porušil pravidla vlastní strany.

„Původně jsme počítali s tajným hlasováním a tichou podporou zastupitelů TOP 09 a KDU-ČSL. To ale Hepnárek znemožnil, a proto se stalo, co se stalo,“ dodal Jonáš s tím, že chce nyní o situaci jednat s předsedy oblastního i regionálního sdružení ODS.

Právě krajský předseda ODS Jiří Kadrnka je ze situace silně rozladěn. Dozvěděl se o ní až včera, den po volbách. „V pondělí se budu situací zabývat, mám sjednáno několik schůzek. Jakákoli forma spolupráce s komunisty je pro nás nepřijatelná, pokud na ni došlo, je třeba jednat rázně,“ sdělil včera večer LN. Straníci by porušili rozhodnutí kongresu ODS a řešením je takovou místní organizaci rozpustit. Ani v takovém případě však nemusejí již zvolení zastupitelé odstoupit. Brno-jih je jedinou čtvrtí, kde stojí velká koalice na podpoře komunisty. Včera na protest tamní buňku ODS opustil její první místopředseda a celostátní hlavní manažer strany Jan Kočí. Oznámil, že přechází do pražské ODS. Ve straně nemá jiného vyhnutí: místní organizace nejvyšších funkcionářů se většinou k nelibosti předsedy Petra Nečase také podílejí na velkých koalicích, ale podpora komunistů je naprosto výjimečná. I Jonáš Kočího krok chápe, nebere ho osobně. „V jeho funkci to byla už otázka principu,“ míní Jonáš. Navíc prý Kočí o odchodu do pražské organizace již stejně uvažoval

Spolupráci kritizují i strany novopečené opozice v Brně-jihu. Lidovec Petr Lamparter oznámil, že je chyba, pokud nevyužili možnosti k celkové výměně vedení čtvrti. A dodal, že žádná dohoda o podpoře velké koalice z jejich strany neexistovala. Naopak usilovali o středopravou koalici s ODS, Věcmi veřejnými, Starosty a nezávislými a TOP 09.

Více či méně tichá podpora KSČM je pro ODS nepřijatelná. V některých městech ji však nové koalice volí otevřeně - například ve Znojmě vnikla koalice 3+1 pro Znojmo. Protože bez hlasů ODS, kterou chtěli poslat do opozice, nemají tři koaliční strany většinu v zastupitelstvu, dohodly se na podpoře právě s komunisty.

***

OHROŽENÍ

Rozhodnutí může vyvolat referendum

Opětovné zvolení Josefa Haluzy (ČSSD) za starostu Brna-jihu je do jisté míry ohrožením celistvosti Brna. Kvůli jeho výrokům se konalo referendum o odtržení čtvrtí Přízřenice a Dolní Heršpice, které jsou součástí městské části. Organizátoři již naznačili, že obhájení mandátu není důkazem, že se k nim radnice bude chovat jinak. Může se tak stát, že budou iniciovat referendum znovu. A aby nemuseli čekat dva roky na uplynutí „ochranné lhůty“ od posledního, v němž k odtržení chybělo jen několik desítek hlasů, mohou změnit území, o němž se bude hlasovat. Nové vedení města Brna přitom slibuje udržet jeho celistvost a jednat o připojení obcí z okolí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: