Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Velký výprodej u Vodafonu

Česko

Akcionáři tlačí na světovou mobilní jedničku, aby prodala své aktivity v některých zemích

PRAHA Společnost Vodafone, která je podle tržeb největším mobilním operátorem na světě, začíná rozprodávat svůj majetek napříč zeměkoulí. Důvodem prodeje by podle expertů měl být zvýšený tlak ze strany akcionářů, kteří chtějí vyšší dividendy. Cestou k nim by měl být prodej některých menšinových podílů u firem, kde nemá Vodafone hlavní slovo.

Výkonný ředitel Vodafonu Vittorio Colao sice s diktátem akcionářů příliš nesouhlasí, ale prodej některých podílů připouští. Minulý týden při jednání s nizozemskými zaměstnanci Vodafonu přirovnal firmu ke hřmotícímu jumbojetu, který uvízl na ranveji, protože je příliš těžký na to, aby vzlétl.

Jak sám říká: „Musíme letět výše a rychleji a zaměřit se na upadající byznys telefonních hovorů a zároveň se dostat hlouběji do světa mobilních dat.“ Zároveň připustil, že společnost se v posledních deseti letech rozrůstala hlavně geograficky, avšak s tím by teď měl být konec.

Firma bude mít od 1. října místo dosavadních tří regionálních divizí pouze dvě a zbylé menšinové podíly, které neprodá, přesune do jednoho samostatně řízeného celku. Nově by tak jedna divize měla řídit jenom Evropu a druhá by měla mít na starost oblasti Afriky, Blízkého východu, Asie či Tichomoří. Poslední divize by pak měla řídit menšinové podíly ve společnostech, jako je americký Verizon Wireless, francouzský SFR nebo třeba polský Polkomtel.

Právě tyto menšinové podíly by mohly být prodány, shodují se analytici i sámVittorio Colao. Například by mohl být prodán 45procentní podíl v americkém Verizonu, který je nejcennějším majetkem Vodafonu. Jeho hodnotu odhadují analytici z londýnského City na 32,8 miliardy liber. Jedním z důvodů potenciálního prodeje by mohlo být nevyplácení dividend. Od roku 2005 totiž společnost Vodafone z Verizonu neobdržela žádné dividendy. Vedení Verizon Communications, která vlastní většinový podíl, totiž blokuje vyplácení dividend akcionářům, aby mohlo snižovat současný dluh firmy. Verizon však oznámil, že vyplácení dividend by mohlo zase začít od roku 2012.

Dalšími aktivy, která firma nejspíše prodá, bude 44procentní podíl ve francouzském operátorovi SFR, který je druhým nejcennějším minoritním podílem společnosti v celkové hodnotě 6,8 miliardy liber. Dále by mohl následovat prodej aktiv v Egyptě či v Austrálii. Přestože se zatím jedná pouze o potenciální prodej, společnost minulý týden oznámila, že prodala svůj 3,2procentní podíl v China Mobile za 4,3 miliardy liber. Tím získala až dvojnásobek částky, kterou za čínského operátora před deseti lety zaplatila. China mobile je největším mobilním operátorem, co se počtu zákazníků týče.

***

VODAFONE VE SVĚTĚ

Kde se mluví o prodeji podílu Vodafonu: USA - prodej 45procentního podílu ve společnosti Verizon Wireless v hodnotě 32,8 miliardy liber (asi 964 miliard korun) Francie - prodej 43,9procentního podíl ve společnosti SFR v celkové hodnotě 6,8 miliardy liber (asi 200 miliard korun) Polsko - prodej 24,4procentního podílu ve společnost Polkomtel za 909 milionů liber (asi 26,7 miliardy korun) Egypt - prodej většinového 54,9procentního podílu za 1,8 miliardy liber (asi 53 miliard korun) Indie - prodej menšinového 4,4procentního podílu ve společnsoti BhartiAirtlel za 209 milionů liber (asi 6 miliard korun) Čína - zatím jediný skutečně odsouhlasený prodej 3,2procentního podílu ve společnosti China Mobile za 4,3 miliardy liber (asi 126 miliard korun) Austrálie - prodej 50procentního podílu australské divize Vodafonu za 795 milionů liber (asi 23,4 miliardy korun) Zdroj: Citi Group

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!