Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Velmoci stojí na Indii frontu

Česko

Lukrativní obchodní příležitosti lákají do Dillí početné delegace státníků i byznysmenů

DILLÍ/PRAHA Začátkem prosince dorazil do Indie na čtyřdenní návštěvu francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Přijeli s ním ministři obrany, zahraničí a financí a zhruba 60 obchodníků. Francouzi odjížděli spokojeni. S indickou stranou zavřeli obchody za zhruba 20 miliard dolarů, mimo jiné na postavení dvou jaderných reaktorů. A Sarkozyho manželka Carla Bruniová si po požehnání v hinduistické svatyni odvezla i naději, že se jí splní její přání a narodí se jí syn.

Před Vánocemi v Dillí vítali dalšího státníka – ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. S ním přijela rovnou stovka byznysmenů a i zde jdou uzavřené obchody do miliard dolarů. I Rusové chtějí v Indii stavět jaderné reaktory – podle agentury Bloomberg nejméně 18 na třech různých místech. Pak tu jsou ale i zbrojařské pakty: Moskva dodá svému dlouholetému spojenci rakety, obě země pak chtějí společně vyvíjet moderní bojové letouny páté generace.

Přátelé, které vyzkoušel čas Nezahálejí ale ani další velmoci, shodou okolnosti zároveň také stálí členové Rady bezpečnosti OSN. V uplynulých měsících si dveře v Dillí téměř podávali nový britský premiér David Cameron, americký prezident Barack Obama a v neposlední řadě čínský premiér Wen Ťia-pao. Zájmy státníků a jejich obchodních doprovodů se dají shrnout do jedné věty: „přiživit“ se na růstu indické ekonomiky, který má jen v tomto fiskálním roce dosáhnout téměř devíti procent.

Zvlášť lukrativním odvětím je energetický sektor, neboť s hospodářským růstem a zvyšováním životní úrovně v Indii roste i hlad po energiích, zvláště po elektřině. Za vše mluví už jen celková čísla: indické odhady mluví o tom, že kapacita jaderných elektráren se do roku 2032 zvýší 15násobně. A dále je tu pak indický hlad po zbraních, který už neživí ani tak tradiční rivalita s Pákistánem jako spíše vidina soupeření o regionální primát s Čínou. Indie je tak dnes jedním z největších kupců bojových letounů, tanků, ponorek i dalšího armádního vybavení.

Byť se zájmy velmocí v Indii mohou v mnohém shodovat, odlišnosti lze nalézt v jejich různé startovní pozici. Nejlépe jsou na tom pochopitelně Rusové, věrní partneři Indů z dob studené války. Ostatně jak připomněla britská BBC, indický premiér Manmóhan Singh také při výše zmíněné návštěvě z Moskvy poznamenal, že jeho hosté jsou „přáteli, které vyzkoušel čas, ... kteří při nás v minulosti stáli, když jsme byli v úzkých“.

Špatně na tom nejsou ani Francouzi, zato Američané zůstávají navzdory intenzivní snaze z posledních let stále pozadu. Situace se ale pozvolna mění, a to od roku 2005, kdy Washington a Dillí uzavřely dohodu o jaderné spolupráci.

***

Indie

a její místo

na světě

počet obyvatel: 1,2 mld. (2.)

rozloha: 3,3 mil. km2 (7.)

HDP: 3,68 mld. USD (5.)

HDP na hlavu: 3200 USD (165.)

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...