Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Verdikt nad žháři: přehnaný, či trefný

Česko

Vítkovský případ rozděluje společnost: výjimečné tresty 22 či 20 let pro čtveřici vrahů jsou podle prezidenta „nečekaně vysoké“

PRAHA Poradce premiéra Roman Joch přeje žhářům z Vítkova smrt. Prezident Václav Klaus má názor právě opačný: „Výše trestů se mi zdá nečekaná, nečekaně vysoká.“ Podobně rozdělené jsou i názory lidí v internetových diskusích – jedni souhlasí, jiní by chtěli trest tvrdší a poslední zase míní, že se soudce Miloslav Studnička nechal ovlivnit tlakem médií a byl nemístně přísný.

Někteří namítají, že nešlo o vraždu, protože ten, kdo hodí zápalnou láhev do okna, nemá ještě úmysl vraždit. To samé tvrdí také advokátka odsouzeného Iva Müllera Markéta Polišenská, podle které „měly padnout tresty jen za obecné ohrožení“ a ty by nemohly překročit 15 let. Vraždou však může být i úmyslné usmrcení člověka v tzv. nepřímém – eventuálním úmyslu: „Eventuální úmysl znamená, že nějak činím a jsem minimálně srozuměn s tím, že nastane nebo může nastat následek, k němuž pak opravdu dojde nebo málem dojde,“ vysvětluje v obecné rovině trestní soudce Libor Vávra.

Dokazování nepřímého úmyslu je však podle Vávry mimořádně složité a záleží na konkrétních okolnostech. Z trestu za vraždu tak třeba vyklouzli členové Berdychova gangu, kteří na hrudník jednoho přepadeného položili fošnu a pomalu na ni najížděli autem. Vraždit nechtěli – mínili jen podnikatele přimět k tomu, aby promluvil. Muž přesto zemřel a žalobce to hodnotil jako vraždu, soudce ale nakonec zvolil těžké ublížení na zdraví s následkem smrti.

Matoucí může být i fakt, že je někdo trestaný za vraždu a jeho oběť přitom žije. Vražda může být ovšem ze zákona dokonaná či jen „ve stadiu pokusu“ a výši trestu to nemusí nijak zásadně ovlivnit. Pokud už soudce zvolil vraždu, není uložení výjimečného trestu nijak nepochopitelné. Soudce po něm může sáhnout třeba tehdy, když je „stupeň nebezpečnosti trestného činu pro společnost velmi vysoký“ a byl spáchán ze „zvlášť zavrženíhodné pohnutky“. Žhářům také přitěžuje, že chtěli zavraždit dítě, více osob, a to všechno kvůli jejich rase. Odsouzení mají také po včerejšku slušnou šanci, že budou až do konce svých životů splácet dluhy. Za léčení má od nich zdravotní pojišťovna dostat 7,5 milionu, popálená Natálka 9,5 milionu a její rodiče 72 tisíc korun.

Takto vysoká částka přiznaná přímo během trestního řízení je sice rekordní, otázkou ovšem je, jestli ji žháři budou schopni splácet. Vzhledem ke svému mládí totiž nemají prakticky žádný majetek a najít ve vězení práci pro vraha bývá složité.

***

22 LET VE VĚZENÍ

* Stejně dlouho jako žháři z Vítkova si ve vězení pobude Ukrajinec Timur Treťjakov, který si nechal mafií zaplatit za vraždu podnikatele, ale místo něj omylem zastřelil řidiče šéfa Sazky.

* Stejný trest dostal v roce 2005 i vrah Jaromír Hero, kterému se podařilo takřka vyvraždit vlastní rodinu. Hero se sice hájil, že ho „ovládli ufoni“, za vraždu sestry a těžké zranění matky a dvou synovců dostal právě 22 let vězení.

* 22 let vězení čeká mexického narkobarona Benjamina Arellano Felixe, jehož gang proslul nelítostnou likvidací odpůrců.

Autor: