Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vesmírní turisté budou létat ze švédské Kiruny

Česko

STOCKHOLM První ryze turistické lety do vesmíru se společností Virgin Galactic budou od roku 2012 startovat ze severu Švédska, poblíž města Kiruna. Napsala to agentura AFP s odvoláním na společnost Spaceport Sweden, která se na projektu podílí.

„Předpokládáme, že první ryze komerční turistické lety do vesmíru začnou v roce 2011 ze Spojených států a o rok později ze švédské Kiruny,“ řekla mluvčí společnosti Spaceport Johanna BergströmováRoosová.

Virgin Galactic výstředního britského miliardáře Richarda Bransona chce do dvou let zahájit pravidelný provoz balistických letů do vesmíru. Pomocí vlastními silami vyvinutého raketoplánu SpaceShipTwo dosáhne výšky až 110 kilometrů nad zemským povrchem a po několika minutách stavu úplné beztíže se stroj zase klouzavým letem vrátí zpět. Půjde o takzvané suborbitální lety, což znamená, že loď nebude oblétávat Zemi.

Virgin Galactic oznámila v úterý podpis smluv s pěti skandinávskými cestovními kancelářemi, které budou mít právo na prodej letenek společnosti na vesmírné lety. Výlet trvající celkem asi dvě a půl hodiny má stát 200 000 dolarů (asi 4,1 milionu korun).

„Doufáme, že se Kiruna stane hlavním evropským kosmodromem pro vesmírnou turistiku,“ uvedla Bergströmová-Roosová. Město Kiruna leží asi 145 kilometrů na sever od severního polárního kruhu a již od roku 1966 v něm sídlí švédský výzkumný kosmodrom Esrange.

„V balistických letech do vesmíru máme mimořádné zkušenosti. Suborbitální lety, které nyní nabízíme turistům, jsou podobné těm, které se z Kiruny uskutečňovaly dosud. Bylo to bez turistů, ale zato do výšky až 800 kilometrů,“ dodala mluvčí.

Celkem již bylo rezervováno 300 letenek na balistickou návštěvu vesmírného prostoru. Nejčastějšími zájemci jsou Dánové, Finové a Švédové. Většina z nich si ale vybrala start ze Spojených států. „Většina si také přála letět hned v prvním letu,“ řekla.

Vlastní raketoplán pojme ale jen šest pasažérů a dva piloty. Stroj je 18 metrů dlouhý a kabina pro cestující má pro lepší výhled na všech stranách okénka o průměru 45 centimetrů. SpaceShipTwo vynese nejprve do výšky asi 15 kilometrů v podvěsu dvoutrupý nosný letoun Eve, sloužící jako první stupeň. Teprve tam po uvolnění raketoplán zapne svůj raketový pohon a bude stoupat prudce vzhůru na okraj zemské atmosféry.

Výlet trvající celkem asi dvě a půl hodiny má stát 200 000 dolarů

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK DO VÝROBY (23-27000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč