Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Veterináři našli u Brna ohnisko včelího moru

Česko

BRNO Veterináři objevili na kraji Brna ohnisko nebezpečné nákazy – moru včelího plodu. V ohnisku nákazy ve Střelicích u Brna byla dvě včelstva, která nechali spálit společně s úly a zařízením včetně medných zásob.

Veterináři vyhlásili ochranné pásmo čítající deset okolních obcí a tři brněnské městské části. Zasahuje obce Nebovidy, Omice, Ořechov, Ostopovice, Popůvky, Prštice, Radostice, Střelice, Troubsko a Tetčice.

V Brně do něj spadají čtvrti Bosonohy, Kohoutovice a Žebětín.

„Ve vyjmenovaných lokalitách bylo zahájeno vyšetřování všech včelstev na mor včelího plodu. Všichni včelaři byli rovněž informováni o možné ochraně před nákazou,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj Jaroslav Salava.

Včelí mor není přenosný na člověka, ale med od nemocných včelstev nesmí být uváděn do oběhu pro nebezpečí jeho rozšíření. Ztráty chovatelů, kteří musejí vše likvidovat, jsou velké. Včelí roj stojí 1000 až 1500 korun, další stovky a tisíce korun zaplatí chovatelé za úly a vozy.

Od počátku roku se mor včelího plodu objevil na jihu Moravy už po dvaadvacáté, poprvé ale v bezprostředním okolí moravské metropole – nejvíce postiženým regionem totiž tradičně bývá Břeclavsko. „Letos objevených sedmnáct ohnisek má ale na svědomí nová a mnohem citlivější diagnostická metoda. Dokáže odhalit zárodky moru ještě předtím, než se po několikaleté inkubaci projeví u včelstev klinické příznaky,“ dodal Salava.

Včelí mor je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Likvidace bacilu přežívajícího v půdě i několik desítek let je složitá a jediným účinným prostředkem pro jeho likvidaci je oheň.

***

Jediným účinným prostředkem v boji se včelím morem zůstává oheň

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: