Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Větší bezpečí s čipem a limitem

Česko

Na bezpečnou čipovou technologii je již převedena většina karet i terminálů. Vydávané hybridní karty je možné dále zajistit pomocí zůstatkových SMS a změny PIN.

Když se v roce 2006 začaly objevovat čipové karty ve velkém, mluvilo se o kroku vstříc maximální bezpečnosti a větší funkčnosti plastových karet, které dnes najdeme již v každé peněžence. O dva roky později jsou více než tři čtvrtiny debetních karet vybaveny čipem a čipovou technologii zvládá v Česku 90 % platebních terminálů a prakticky 100 % bankomatů. Stoprocentním krokem k bezpečnosti však bude až zavedení plně čipových karet.

Čip skutečně zaručuje větší bezpečnost, protože ho prakticky nelze zkopírovat a při všech transakcích vyžaduje zadání PIN. Zatím však na nově vydávaných kartách naleznete kromě čipové technologie i tradiční magnetický pásek, a vydávané karty jsou tedy tzv. hybridní.

„Předpokládá se, že již brzy budou nově vydávané karty v eurozóně vybaveny čipem a PIN a servisní kód bude nastaven tak, že v rámci zóny bude možné použít pouze čip a PIN. Magnetická páska zatím ještě zůstane, protože je běžná v jiných regionech - např. v USA, Latinské Americe a v některých zemích Asie,“ vysvětluje Miloslav Kozler ze společnosti VISA.

S čipem jen 50 procent transakcí Do té doby se tak může stát, že při platbě embosovanou kartou vybavenou čipem v obchodě budete vyzváni pouze k podpisu účtenky bez zadání PIN. V takovém případě totiž terminál obchodníka zatím čipovou technologii neumí zpracovat. V současné době je pouze zhruba 50 % obchodních transakcí čipových. V druhé polovině případů není čipovou technologií vybavena buď karta, nebo terminál.

Lépe jsou na tom výběry z bankomatu: vzhledem k jejich stoprocentní vybavenosti novou technologií jsou nečipové výběry pouze ty prováděné „starými“ kartami bez čipu.

Z uživatelského hlediska nelze čipový a nečipový výběr z bankomatu prakticky rozeznat. „Rozdíl je ale v obtížnosti napadení transakce pro podvodníky. Na rozdíl od karty s magnetickým proužkem nelze data z čipu okopírovat některou z metod tzv. skimmingu, a transakce je tedy bezpečnější,“ vysvětluje Milan Zátka ze Sdružení pro bankovní karty.

Terminály a bankomaty vybavené čipovou technologií v případě užití čipových karet navíc tuto bezpečnější cestu vyžadují. To znamená, že pokud by si pokladní čipu na kartě nevšimla a chtěla by použít pouze tradiční „žehličku“, terminál ji upozorní, že je třeba využít čip a zadání PIN.

Kromě PIN může obchodník u čipové transakce vyžadovat i podpis. „Zadání kódu PIN je dostatečným ověřením bezpečnosti platební transakce. Někteří obchodníci ale posilují bezpečnost i prostřednictvím podpisu,“ uvádí Ján Čarný, ředitel společnosti MasterCard Europe.

Kromě základních bezpečnostních zásad držení karty, jako je utajené a oddělené schraňování PIN, existuje i několik dalších věcí, které můžete udělat, abyste omezili hrozbu zneužití. Užitečnou službou, kterou nabízí většina bank, je například zasílání oznámení o změně zůstatku na účtu pomocí SMS na mobil nebo na e-mailovou adresu. Někdy je nutné si za službu připlatit, jindy je poskytována v rámci balíčkového účtu zdarma. Nabízíli banka bezplatné zasílání pouze na e-mailovou adresu, můžete si nastavit přeposílání začátku mailu na mobil. Tak budete okamžitě informováni o provedení on-line transakce a novém zůstatku na účtu, a případného zneužití karty si tedy snadno všimnete.

Promyslete si limity Dobré je také promyslet si nastavení výše limitů pro jednotlivé typy transakcí, tedy pro výběr z bankomatu, platbu v obchodě a přes internet. Máte-li limity nebezpečně vysoké, není problém je za poplatek většinou do sta korun snížit osobně na pobočce nebo prostřednictvím přímého bankovnictví. Užitečnou službou je změna kódu PIN ke kartě. Stejný PIN po celou dobu platnosti karty totiž nemusí být zrovna bezpečný, zvláště pokud ho máte napsaný v diáři nebo na jiném relativně snadno dostupném místě.

Velký potenciál zneužití karty je při placení po internetu. U své karty si můžete možnosti placení on-line omezit či úplně zakázat. Pro prostředí internetu je pak možné si pořídit virtuální kartu, která nemá fyzickou podobu plastové kartičky. Jde vlastně pouze o nezbytné údaje zadávané při internetových transakcích.

***

Vypadají stejně, ale mají jiné funkce. Poznáte druhy platebních karet?

* Debetní versus kreditní karta Jedná se o základní a zásadní rozlišení.

V případě debetních karet čerpáte vlastní peníze uložené na bankovním účtu. U kreditních karet probíhá čerpání z účtu úvěrového, a tedy na dluh.

Debetní kartu vydávají banky prakticky ke každému účtu, zatímco o kreditku si musíte zpravidla zažádat a banky se zajímají o vaši bonitu. Debetní i kreditní karta může být elektronická i embosovaná.

* Elektronická versus embosovaná karta Poznávací znak je jednoduchý: elektronické platební karty jsou na dotek úplně ploché, zatímco u embosovaných je jméno držitele, číslo karty i platnost vyraženo vystouplými písmeny.

V praxi potom bývají elektronické karty považovány za základní typ karty k levnějším účtům, zatímco embosované karty jsou vydávány k účtům dražším nebo za vyšší poplatek.

Při placení vyžaduje elektronická karta zpravidla zadání PIN, u embosovaných karet bývá postačující podpis majitele.

* Čipová karta Jedná se o novou bezpečnou technologii. Čip totiž není snadné zkopírovat jako klasické magnetické pásky.

Čipová karta vyžaduje při všech transakcích zadání PIN a umožňuje i rozšíření funkčnosti (např. ukládání dat pro věrnostní programy).

Mohou být elektronické i embosované, zadání PIN je nutné v obou případech. Pro využití čipu je však nutné, aby byl obchodník vybaven čipovým terminálem.

* Hybridní karta Všechny v současnosti vydávané karty s čipovou technologií jsou hybridní, protože využívají starší technologie magnetického pásku i novější technologie čipu.

* Virtuální karta Jedná se o kartu určenou pro placení po internetu. Nemá fyzickou podobu, její majitel k ní zná pouze číselné údaje nutné pro umožnění platby.

* Co-brandovaná karta Jedná se o karty vydané kartovou asociací ve spolupráci se soukromou společností, např. platební karta ČSA nebo některého obchodního řetězce.

Autor: