7. prosince 2017 17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Většina Čechů hodnotí svou životní úroveň kladně

Peníze, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, ilustrační foto. | foto: pixabay.com

PRAHA Více než polovina Čechů hodnotí životní úroveň svých domácností kladně. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Hodnocení se v poslední době drží na nejlepší úrovni za dobu provádění průzkumů. Na vysoké úrovni je i hodnocení hospodářství, ačkoli ekonomickou situaci státu pokládají za dobrou jen dvě pětiny lidí.

Za dobrou označilo v říjnovém průzkumu životní úroveň své domácnosti 54 procent lidí, pouze 12 procent ji naopak považuje za špatnou. Zbytek dotázaných hodnotil životní úroveň neutrálně - jako ani špatnou, ani dobrou. Ekonomickou situaci v Česku pak považuje za dobrou 37 procent lidí, za špatnou 20 procent a 40 procent ji hodnotilo neutrálně.

Oproti předchozímu průzkumu ze září se postoje dotázaných výrazněji neměnily. Hodnocení životní úrovně domácností a hospodářské situace státu se tak již zhruba od poloviny roku 2016 drží na nejlepší úrovni od doby, kdy CVVM tyto průzkumy začalo provádět. Letos byl podíl kladných hodnocení ještě o několik procentních bodů výše než nyní třeba v lednu a září v otázce ekonomické situace a v dubnu v otázce životní úrovně domácností.

Svou životní úroveň hodnotí hůře důchodci nebo lidé, kteří se politicky řadí k levému středu. K lidem s kladnějším hodnocením patří například obyvatelé větších měst a příznivci politické pravice.

Průzkum provádělo CVVM v období od 9. do 19. října. Zúčastnilo se ho 934 obyvatel České republiky starších 15 let.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz