Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Většina táborů je bez dohledu

Česko

Ministerstvo školství vyjelo na kontroly letních táborů, stihnou jich ale jen desítky. Tisíce nikdo neprověří

PRAHA Mají hlavní vedoucí odbornou kvalifikaci? Jedí děti pětkrát denně? Je v okolí nějaký praktický lékař? Jak se likvidují odpadky? To jsou nejčastější dotazy, které uslyší vedoucí táborů při namátkových kontrolách ministerstva školství.

Kontroloři na tábory organizací, které dostávají od státu příspěvek na svou činnost, vyjeli poprvé tento týden. Až do konce prázdnin jich zhlédnou desítky. Všechny ale zkontrolovat nestihnou.

„To není v našich silách. Organizací, které dostávají příspěvek na tábory, je přes osmdesát. Mnoho jich navíc pořádá táborů hned několik,“ popsala Eva Hampejsová z ministerstva školství, která kontroly organizuje a provádí.

První prověrka, která probíhala na třech různých táborech v severních Čechách, se odehrála bez problémů. Dětem v nich nic nechybělo a tábory fungovaly podle všech předpisů.

„Při zřizování táborů musí být splněno mnoho podmínek. Přes hygienické po organizační. Vše to jasně určuje vyhláška ministerstva zdravotnictví,“ popsal Jakub Kořínek z občanského sdružení Pionýr. To každoročně organizuje přes 400 táborů po celém Česku. „Letos jich je 418, zúčastní se jich přes sedmnáct tisíc dětí,“ dodal.

Vyhláška mimo jiné určuje, jaké potraviny je možné na táborech skladovat a v jakých podmínkách, že děti musí mít pevně vymezenou dobu pro spánek, osobní hygienu a stravování. Nebo že vedoucí musí kontrolovat oblečení, obuv a lůžkoviny dětí, aby byly chráněny před provlhnutím a děti tak nenastydly.

„Své namátkové kontroly ale dělají i krajské hygienické stanice a někdy i zástupci obcí a majitelé pozemků, na kterých se tábor koná,“ dodala Hampejsová.

Když je v táboře míň než 30 dětí, hlásit se nemusí Protože ministerstvo školství může prověřovat pouze ty tábory, na které dostaly organizace příspěvek, spousta táborů žádnou kontrolou neprojde.

Celkově v Česku přes léto fungují tisíce táborů. Takže není ani v silách hygieniků objet je všechny. Navíc jsou mezi nimi i takové, které se nikam a nikomu hlásit nemusí. „Pokud mají méně než třicet dětí, nemají žádnou povinnost se nahlašovat,“ potvrdila Eva Hampejsová. Jedním z takových byl právě tábor v horské osadě Rudolfov u Liberce. Šestnáct dětí trávilo prázdniny ve starém a několik let neobývaném objektu za hřbitovem, netekla tam voda, a tak se podle rodičů děti myly pouze v potoce. Hygienikům si stěžovali na nevhodné podmínky. Velká část si děti z tábora odvezla, zůstalo jich jen devět. Případem se začala zabývat i policie.

Pokud ministerská či hygienická kontrola odhalí nějaké nedostatky, musí je vedoucí rychle napravit. Kontroloři pak přijedou na místo ještě jednou a zjišťují, zda je už všechno v pořádku. Když ale k nápravě nedojde nebo jsou pochybení závažná, mohou hygienici tábor zavřít a organizátorům udělit pokutu.

„My většinou přijdeme jen na drobnosti, jen málokdy se stane, že přistoupíme k pokutám,“ řekla ministerská kontrolorka. Hygienici ale přistupují k pokutám a sankcím častěji. Výjimkou nejsou ani krajní opatření – uzavření tábora.

***

TÁBOROVÉ GPS

Už druhým rokem využívají hasiči on-line databázi evidence táborů. V té jsou uvedeny přesné souřadnice každého tábora i počty dětí v něm. Organizátoři táborů s více než 30 dětmi mají ze zákona povinnost nahlásit tyto údaje hygienikům, ti je zpřístupňují hasičům. Důvod je jednoduchý.

V minulosti se stávalo, že záchranáři nemohli podle popisu tábory najít. GPS souřadnice jsou naprosto přesné a hasiči dojedou na místo včas a bez bloudění.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...