Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vězeň na útěku stačil ještě podvádět

Česko

BRNO Muže, který jako vězeň v únoru 2008 uprchl dozorcům z polikliniky v Sokolově, začala brněnská policie stíhat za milionový podvod.

Policie muže dopadla letos v dubnu v Olomouci. Mezitím se ukrýval u svého milence v Brně. Vydával se za JUDr. Michaela Nováka a pod touto falešnou identitou prodal byt sousedů svého partnera. Způsobil tak škodu za 1,3 milionu korun. „Hrozí mu až osm let vězení,“ řekl kriminalista Pavel Bojanovský.

Nyní sedmatřicetiletý muž uprchl poté, co na poliklinice podstoupil drobný chirurgický zákrok. V té době si odpykával pětiletý trest za to, že způsobil nehodu se zraněním. Dozorce tehdy odzbrojil jeho někdejší přítel. Po útěku se vězeň ale seznámil přes internet s novým partnerem, za nímž se přestěhoval do Brna. „Následně si získal důvěru jeho sousedů. Uměl na ně udělat dobrý dojem. Tvrdil, že je v kontaktu s prezidentskou kanceláří a významnými politiky,“ popsal kriminalista.

Coby právník trestanec slíbil, že získá dotace na výměnu oken jejich třípokojového bytu. Požádal je, aby mu podepsali prázdné papíry, na které si on sám následně doplní správně formulovanou žádost. Později rodině se dvěma dětmi dal 2000 korun a poslal ji, aby strávila den v jednom z brněnských nákupních center. Za jejich nepřítomnosti byt prodal.

Podle kriminalistů se tak dopustil podvodu a poškozování cizích práv. Za to je stíhán i jeho dvaapadesátiletý přítel, u něhož v Brně žil. Policie zajistila u pachatele tři auta, knihy, v nichž měl ukryto 20 tisíc eur, a hydromasážní sprchový kout.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...