Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Vězení za práci načerno

Česko

Plán ministra Nečase: zaměstnávání lidí načerno má být trestným činem

PRAHA V Česku pracuje načerno až dvě stě padesát tisíc lidí, tvrdí ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Chce proto prosadit, aby se černé zaměstnávání stalo trestným činem. Příslušný paragraf už Nečas prosadil do připravovaného nového trestního zákoníku.

Ministrovi leží v žaludku hlavně lidé, kteří jsou registrovaní na úřadu práce a zároveň si přivydělávají. Podle něj jich je mezi načerno pracujícími většina.

Nový trestný čin by se zpočátku měl vztahovat jen na zaměstnavatele. „Počkáme, zda to bude mít dostatečný odstrašující efekt,“ říká Nečas.

Jaký má zaměstnavateli hrozit za nelegální zaměstnávání postih? „Zatím je to otázka debat v souvislosti s novým trestním zákoníkem. Jde o to, aby trest zapadl do jeho celkového kontextu. Já osobně si umím představit podmíněný trest doplněný velmi výraznou finanční pokutou. Například vypočtenou z obratu minulého roku, ve výši třeba jeho poloviny.

V případě opakování pak trest nepodmíněný.“

Nečas už pro svůj nápad získal podporu premiéra Mirka Topolánka, ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a ministra vnitra Ivana Langra. Argumentuje i tím, že nelegální zaměstnávání je trestné v sedmnácti ze sedmadvaceti zemí EU.

Zda a odkdy si zaměstnavatelé budou muset dát pozor, není jasné. Záleží na tom, kdy a v jaké podobě bude hotov a poslanci schválen nový trestní zákoník.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach předpokládá, že jeho strana nelegální zaměstnávání jako trestný čin nepodpoří. „Sankce a vysoká pokuta ano, to je v pořádku, ale trestný čin by to být neměl,“ říká Škromach. „Nic takhle drakonického není potřeba zavádět.“ Škromach má za to, že situace není tak dramatická, jak ji Nečas líčí. Navíc by ji řešil jinak. „Zaměstnal bych víc lidí na úřadech práce a na cizinecké policii.“

Prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek s nelegálním zaměstnáváním jako trestným činem víceméně souhlasí. „Rozhodně to může zvýšit ostražitost proti takovému chování,“ říká Drábek. „Je to správný krok. Ale rozhodně to není tak, že se tím problém vyřeší. Je nutná důsledná kontrola jak cizineckou policií, tak úřady práce.“ Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl je naopak spíš proti. „Nemá se z každé věci dělat trestný čin. To je v Česku taková móda.“

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

„Jsem zásadně proti zaměstnávání lidí načerno,“ dodává prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Ale do vězení posíláme lidi za vraždy, krádeže, přepadení. Spojit trestní odpovědnost s tím, že někdo zaměstná v hospodě někoho na mytí nádobí načerno, mi připadá jako nesmysl.“

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach má za to, že i kdyby se paragraf o nelegálním zaměstnávání do trestního zákoníku dostal, bude v praxi nevymahatelný. Nečas sice souhlasí s tím, že by se taková činnost prokazovala obtížně, „ale několik odstrašujících příkladů, zápis v trestním rejstříku a pokuta, která bude mít až likvidační charakter, bude mít značnou výstražnou úlohu. Navíc to bude doprovázeno větší možností zaměstnávat cizince.“

Škromach by souhlasil leda s tím, aby se větší přísnost vztahovala na nelegální zaměstnávání cizinců. Původně měl opravdu paragraf o nelegálním zaměstnávání mířit jen na cizince. V předchozí verzi připravovaného trestního zákoníku měl zcela jiný skutkový obsah, než mu teď dává ministr Nečas.

Konkrétně: Kdo neoprávněně zaměstná nebo zprostředkuje zaměstnání cizince, zdržujícího se neoprávněně na území republiky nebo který nemá platné povolení k zaměstnání... „To je úplně nepodstatné,“ říká k předchozí podobě zmíněného paragrafu Petr Nečas. „Takhle to zpracovali úředníci ministerstva spravedlnosti. Rozhodující je politické stanovisko.“

***

Představuji si podmínku a pokutu. Při opakování trest nepodmíněný.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!