Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vezmou za ruku Čecha i Kollera

Česko

PRAHA Už měsíc před nominací fotbalové reprezentace pro evropský šampionát se v Praze vybírala jiná ideální jedenáctka. Barth, Bílek, Carda, Chalupa... Že vám ta jména nic neříkají? Tomu se nelze divit. Určitě je ale brzy zahlédnete.

Až čeští fotbalisté nastoupí v Basileji k prvnímu utkání se Švýcarskem, povedou je za ruku na trávník právě oni. A prostřednictvím televizního přenosu je uvidí miliony lidí na celém světě.

Na mistrovství světa v Německu vyrazily jako „player escort“ jen dvě české děti. Složení doprovodné družiny v zahajovacím utkání Euro 2008 bude poprvé kompletně pocházet z domácích zdrojů.

Příležitost pro malé kluky a holky vskutku unikátní. Přes internet se přihlásilo 1600 uchazečů ve věku od 6 do 10 let. Všichni museli zaranžovat fotografii, na níž ukázali, jak moc fandí českému týmu. Do padesátičlenného finále se dostala čtyřicítka vybraná porotou, které předsedal trenér Vítězslav Lavička. Zbylých deset vzešlo z hlasování na stránce www.doprovodhracu. cz.

Třetí dubnovou neděli dorazilo k finálovému výběru na stadion pražské Sparty 46 chlapců a 4 dívky ze všech koutů republiky. Nervozita ale byla znát spíš na jejich rodičích. Na Euro si totiž vítězné dítě s sebou bere i jednoho z rodičů. Když je ve hře výlet v hodnotě několika desítek tisíc korun, přestává být dětská hra nevinnou zábavou.

„Rodiče jsou někdy mnohem ctižádostivější než jejich děti,“ usmívala se Drahomíra Jiráková ze společnosti McDonald's, která výběr organizovala. V Polsku se údajně po vyhlášení výsledků odehrávaly srdceryvné scény. S porážkou se mnozí těžko smiřovali. „Jsem zvědavá, jak to bude tady,“ přemítala na začátku soutěžního dne hlavní organizátorka.

Kolem hřiště je nervozita opravdu znát. Dospělí přešlapují na kraji trávníku, většina pečlivě zaznamenává dění kamerami a fotoaparáty. Drsně vyhlížející muž z ochranky ale nemá žádnou práci. Publikum je disciplinované a v klidu sleduje, jak si fotbalové ratolesti počínají.

Je kapitánem Brückner?

O postup se bojuje ve třech praktických disciplínách. Kop na menší branku bez brankaře je pro většinu startovního pole nejsnazší, větší problémy mají někteří s házením autu. Značné rozdíly jsou znát při slalomu s míčem mezi kužely. Někteří ho zvládnou pod čtvrt minuty. Po obědě přichází poslední možnost, jak se protlačit mezi jedenáct vyvolených: vědomostní test. „Víš, co to je ofsajd?“ zkouší jeden z otců svého syna. V tiskovém středisku to opravdu vypadá jako při důležité písemce ve škole. Rodiče jsou preventivně odkázáni na tribunu. „Bude to taky na rychlost?“ táže se chlapec ve sparťanském dresu. Opisovat se ale nikdo nesnaží. Schválně, vybral by i váš potomek správnou možnost? Jaká je barva českých dresů? To je jednoduchá volba. Proti komu Česko nastoupí na začátku turnaje? Podle Jirákové si děti pletly Švýcarsko s Tureckem. Třetí otázka zní: Kdo je kapitánem reprezentace? Brückner, Rosický nebo Poborský? S touto odpovědí měly děti největší problémy. „Ale drtivá většina ji uhodla správně,“ pochválila je Jiráková.

Nadešel čas zúčtování, napětí roste. Na hlavní tribuně moderátor postupně přečetl jména vítězů. V Polsku se plakalo, na Letné panoval klid. „Byla jsem překvapená, že se neobjevily slzičky. Bylo vidět, že to jsou otužilé děti a i rodiče jsou rozumní,“ ulevilo se Jirákové. Přes potlesk zazní nejradostnější výkřiky od několika tatínků. Svým dětem mohou děkovat za výlet.

Jedenáctka nejlepších má výhradně chlapecké složení. Sportovně to vzala i sedmiletá Zuzana Miková ze Staré Boleslavi. Neúspěch přijala s grácií zkušené sportovkyně „Jsem ráda, že jsem postoupila do tohodle kola,“ hlesla s pokorou. Na tváři žádná známka zklamání. Za dva roky přijde další šance. A cesta do Jižní Afriky stojí také za to.

***

11 vyvolených

* Martin BARTH Ústí nad Labem * David BÍLEK Praha *Jan CARDA Římov *Lukáš CHALUPA Velké Meziříčí * Petr NAŠTICKÝ Ústí nad Labem *Radim OSVALD Prachatice *Jan POSPÍŠIL Neratovice *Marek SKOPOVÝ Přimda * Kristián SOLAR Dubí u Teplic *Lukáš TUZAR Chotusice * Filip URBÁNEK Studénka

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat