Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Vězněná Su Ťij? Ikona celebrit

Česko

Podpora barmské disidentky je oblíbeným gestem politiků, herců i hudebníků

LOS ANGELES / PRAHA „Příští píseň je věnovaná Su Ťij a lidem v Barmě,“ prohlásil frontman irské skupiny U2 Bono loni v Barceloně na úvod velkého koncertního turné. „Pojďme jí vyjádřit naši lásku a podporu,“ dodal vzápětí. Lidé po jeho slovech začali tleskat a někteří si nasadili na obličeje masky barmské disidentky, které si předtím mohli stáhnout na internetových stránkách kapely. U2 nato zahráli song Walk On (Kráčej dál) z roku 2000, který je právě inspirován těžkým osudem vězněné Su Ťij. Tato scéna se opakovala na každém koncertě skupiny i letos.

Irský rodák Bono, známý obhájce lidských práv, není jedinou známou osobností, která se angažovala ve prospěch Su Ťij. Když například disidentka loni slavila 64. narozeniny, vznikla na její podporu internetová stránka www.64forsuu. org.

„Nesmíme jen přihlížet tomu, jak je znovu umlčovaná. Nyní je na čase, aby mezinárodní společenství začalo mluvit jedním hlasem,“ říkala herečka Julia Robertsová. Z hollywoodských kruhů Su Ťij podporují i další celebrity: elegán George Clooney, hrdinka seriálu Sex ve městě Sarah Jessica Parkerová, tvrďák Robert De Niro či režisér Steven Spielberg. A to se jedná o hodně zúžený seznam.

S jistou mírou nadsázky je totiž možné říci, že k Su Ťij se v Hollywoodu hlásí každý druhý. Proč tomu tak je? Opět s jistou rezervou lze tvrdit, že Su Ťij je vzhledem ke svému dlouhotrvajícímu věznění pro hollywoodské herce jednoznačně čitelná. Plusem je zřejmě i její osobní charisma. Navíc se Su Ťij bezpochyby díky svému statečnému zápasu o svobodu stala jednou z nejznámějších bojovnic za lidská práva na celém světě. I kvůli tomu, že v roce 1991 získala Nobelovu cenu za mír. A na to zřejmě hollywoodská i jiná smetánka slyší.

Obama a Havel Podporu pro Su Ťij je možné samozřejmě vystopovat i v politických kruzích. „Znovu důrazně žádám barmskou vládu, aby okamžitě a bezpodmínečně propustila Su Ťij a všechny politické vězně,“ uvedl při příležitosti letošních 65. narozenin disidentky americký prezident Barack Obama.

Samostatnou kapitolou jsou pak sympatie, které k Su Ťij chová bývalý český prezident Václav Havel. Právě na jeho návrh získala „Nobelovku“ a i v pozdějších letech se Havel výrazně zasazoval o její propuštění. V minulosti například upozorňoval na to, že jí byla odpírána lékařská péče či že disidentka byla zbavena možnosti komunikovat s okolím. „A v jednom případě před šesti lety byla téměř zavražděna,“ uvedl loni Havel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!