30. dubna 2012 7:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus bojkotuje Ukrajinu. Kvůli Tymošenkové zrušil cestu na summit

Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru. | foto: ČTK

KYJEV/PRAHA Věznění bývalé premiérky začíná vést k bojkotu Ukrajiny. Na středoevropský summit nepřijedou prezidenti Česka, Rakouska ani Německa. A podobně to může vypadat i během fotbalového Eura.

Černomořské letovisko Jalta se má v polovině května stát místem konání summitu prezidentů středoevropských zemí – a to v době, kdy Ukrajina čeká na ratifikaci asociační dohody s EU. Vypadá to ale, že řady účastníků summitu budou prořídlé.

ČTĚTE TAKÉ:

Důvodem jsou výhrady vůči věznění bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové. „Je pro to několik důvodů, ale toto je ten hlavní,“ uvedl pro LN Radim Ochvat, mluvčí českého prezidenta Václava Klause.

Potvrdil tak spekulace v médiích, že český prezident účast na summitu v Jaltě odmítl. O možné nepřítomnosti Václava Klause na setkání, které se má konat 11.–12. května, psala o víkendu například ukrajinská tisková agentura UNIAN.

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky