Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Víc než hudba budoucnosti

Česko

insider o CHYTRÝCH SÍTÍCH

Distribuční sítě elektrické energie v dnešní podobě již přestávají stačit zvyšujícím se nárokům. V této souvislosti se před několika lety začal používat termín ,,Smart Grids“, označující distribuční sítě nové generace. Během několika let se z tohoto pojmu stal fenomén. O Smart Grids mluví výrobci automobilů, praček či plynových kotlů a v neposlední řadě i politici.

Smart Grids, v překladu inteligentní sítě, slouží k efektivnějšímu přenosu elektrické energie z jakéhokoliv zdroje až ke koncovému spotřebiteli, a to dokonce oboustranně. To umožní koncovým zákazníkům vyrábět si elektřinu ve vlastních zdrojích, například v dnes již známých fotovoltaických panelech na střechách domů nebo třeba v moderních plynových kotlích, které kombinují ohřev teplé vody s články vyrábějícími elektřinu. V případě, že ji nespotřebují, mohou ji pak dodávat do sítě.

Inteligentní systém navíc umožňuje plnou kontrolu nad využitím elektrické sítě, jejím zatížením či kvalitě dodávky. Spotřebitel tak získá úplnou kontrolu nad spotřebou elektřiny, včetně možnosti její regulace v závislosti na zatížení sítě. Jednoduchým příkladem jsou domácí spotřebiče jako pračka či myčka nádobí, jejichž zapnutí budeme moci, v námi vybraném časovém pásmu, ponechat na distributorovi, který to provede v čase, který bude optimální nejen pro nás, ale i pro provoz sítě. Domácnosti vybavené inteligentními měřidly budou lépe připraveny na očekávaný vývoj v oblasti výroby, přenosu, distribuce a spotřeby elektrické energie.

Není proto divu, že americký prezident Barack Obama vyčlenil ve svém programu na podporu ekonomiky 4,5 miliardy dolarů na rozvoj této technologie. V České republice zase vzniklo sdružení s názvem Česká technologická platforma Smart Grid, jejímž hlavním cílem je podpořit vznik optimálního konceptu inteligentních energetických sítí. Společnost ČEZ investuje v následujících pěti letech půl miliardy korun do zavedení a testování inteligentních technologií v distribuční síti Vrchlabí.

Česká republika by měla do tří let rozhodnout, zda podpoří směrnici Evropské unie, která počítá s tím, že do roku 2020 má mít 80 procent odběratelů energie takzvaná chytrá elektroměřidla. Smart Grids by měly v budoucnu v celé republice zajistit například lepší regulaci špiček spotřeby, rychlejší obnovení dodávky v případech poruch nebo i takzvaný ostrovní provoz. Ten při přerušení důležitého vedení zajistí přepojení menšího regionu přímo na místní zdroje.

Smart Grids neboli inteligentní sítě slouží k efektivnímu přenosu elektrické energie až ke koncovému spotřebiteli.

O autorovi| JIŘÍ ROUBAL Odborník na Smart Grids ve společnosti ABB

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...