Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Více než 150 obětí, italská města v ruinách

Česko

ŘÍM Střední Itálii zpustošilo ničivé zemětřesení. Jeho bilance? Více než 150 mrtvých, mezi nimi i děti, 1700 zraněných a 50 tisíc lidí bez střechy nad hlavou ve 26 obcích.

Podle italské agentury ANSA je mezi mrtvými i česká studentka, byly totiž nalezeny její doklady. Jak ale LN potvrdil Josef Šlapal z Vysokého učení technického v Brně, všech deset jejich studentů, kteří ve městě pobývali, je v pořádku. „Devět jich odjelo na prázdniny, jedna tam zůstala, podařilo se jí ale utéct - bez veškerých dokladů. Asi půl dne strávila v pyžamu na náměstí,“ uvedl Šlapal. „Byla ráda, že se zachránila. Už ale kontaktovala ambasádu,“ dodal s tím, že by měla dnes odletět do Česka.

Většina z obětí pochází ze starobylého města L’Aquila, které leží asi sto kilometrů od Říma. Otřesy byly citelné ale i v samotné italské metropoli. Podle italských seizmologů mělo zemětřesení, které udeřilo kolem půl čtvrté ráno, sílu 5,8 stupně Richterovy škály. Americký ústav pro geologický průzkum ale hovořil dokonce o 6,3 stupně.

„Zemětřesení zničilo celá města, některá byla prakticky vymazána z mapy,“ uvedl Gianfranco Fini, předseda italské poslanecké sněmovny. „Vzbudil mě zvuk podobný výbuchu bomby,“ uvedla jedna z místních, 87letá Angela Palumbová. „Podařilo se nám utéct ven. Všechno se třáslo, začal padat nábytek,“ dodala.

Pokračování na straně 2

Sto padesát mrtvých, italská města v ruinách

Dokončení ze strany 1

Na místo neštěstí ihned zamířil italský premiér Silvio Berlusconi, který se přímo zapojil do organizování záchranných prací. „Důležité je snažit se dostat přeživší ven holýma rukama. Jak víme z minulých let, použití těžké techniky může vést jen k dalším obětem,“ citovala Berlusconiho BBC.

Nemocnice v L’Aquile byly přeplněné, a lékaři proto ošetřovali zraněné i přímo pod širým nebem. Jak uvedl Berlusconi na odpolední tiskové konferenci, ve městě by mělo být co nejdříve zřízeno stanové městečko a také polní nemocnice. Lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, se podle něj budou moci uchýlit i do některých hotelů na jaderském pobřeží. „Když zemětřesení udeřilo, běžel jsem k domu svého otce, otevřel dveře, v tu chvíli se ale všechno zhroutilo. Můj otec je určitě mrtvý. Volal jsem o pomoc, okolo ale nikdo nebyl,“ vypráví třesoucím se hlasem jeden z přeživších Camillo Berardi.

Podle statistik jde vůbec o nejničivější zemětřesení v Itálii za poslední desetiletí. Seizmologové se navíc obávali, že by mohlo ještě dojít k následným otřesům. I proto italský premiér vyzval místní obyvatele, aby nezůstávali v poškozených domech, ale raději přespali u přátel či příbuzných.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...