Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

„Více než rock-and-roll“

Česko

Ohořelá kytara Jimiho Hendrixe byla v Londýně vydražena za 280 tisíc liber

LONDÝN Vůbec první kytara, kterou rocková legenda Jimi Hendrix zapálil na pódiu při svém vystoupení v Londýně roku 1967, se stala nejúspěšnějším předmětem aukce rockových suvenýrů s názvem „Je to více než rock-and-roll“, která se konala v londýnské Idea Generation Gallery.

Unikátní popálenou kytaru značky Fender Stratocaster, jež byla považována za ztracenou, objevili minulý rok v garáži Hendrixova obchodního společníka. Fanoušek a sběratel Daniel Boucher z amerického státu Massachusetts, jenž ji vydražil za 280 tisíc liber (8,6 milionu korun), řekl pro server BBC News, že to bylo něco, co si opravdu přál mít. „Rozhodl jsem se jít za tím a dostat to,“ prohlásil, přičemž označil Hendrixe za jedinečnou osobnost. Dalších 240 tisíc liber (7,3 milionu korun) vynesla první smlouva o zastupování mezi členy slavné anglické kapely The Beatles a jejich manažerem Brianem Epsteinem.

Nejdůležitější hudební smlouva Kontrakt, který se zařadil k nejúspěšnějším věcem dražby, označil organizátor aukce Ted Owen za „nejdůležitější hudební smlouvu všech dob, která změnila život všem členům The Beatles“. Na čtyřstránkovém dokumentu z ledna roku 1962 se nacházejí podpisy Epsteina, Johna Winstona Lennona, Jamese Paula McCartneyho, George Harrisona a Richarda Starkeyho, což je pravé jméno Ringa Starra. Své podpisy museli také připojit otcové Harrisona a Mc Cartneyho, jelikož těmto dvěma zpěvákům ještě nebylo 21 let, napsala agentura AFP.

Smlouva opravňovala Epsteina k získání 25 procent ze zisků kapely jakmile každý její člen vydělá více než 200 liber (zhruba 6100 korun) za týden. Listina je zajímavá tím, že ji podepsal až v říjnu roku 1962. Teprve tehdy totiž splnil svůj slib, že kapele zařídí kontrakt s nahrávací společností. Tou se stalo EMI a The Beatles zde vydali svoji první skladbu „Love Me Do“.

Rock-and-roll ovlivňuje celé generace. Není proto divu, že je o předměty související s jeho historií takový zájem. „Tato aukce obsahuje největší počet předmětů, které patřily hvězdám posledních patnácti let. Je to ohromující,“ řekl britskému deníku The Independent Owen a dodal, že dražiteli byli zejména lidé od 40 let výše, kteří mají přebytek peněz, sběratelé či investoři.

Ne všechno se prodalo Mezi další předměty dražby patřil například údajně jediný dochovaný otisk prstu Elvise Presleyho na žádosti o povolení nosit zbraň (vydražen za zhruba 14 milionů korun), poslední zápisník Jima Morissona, bubny Johna Bonhama z kapely Led Zeppelin, nepublikovaná skladba Davida Bowieho s názvem Mocking Bird či piáno, které The Beatles použili při nahrávání jednoho ze svých největších hitů „Hey Jude“. Ze všech exponátů se nakonec podle organizátora Owena prodalo 40 procent. Je si ale jistý, že i ostatní předměty naleznou již brzy své majitele.

***

Vzácné relikvie rockové historie hledají nové uctívače

Pokud se Elvis Presley skrývá v ústraní, lze jej identifikovat podle otisků prstů na jeho policejní žádosti o získání povolení nosit zbraň

Korzet, v němž herečka Marilyn Monroe okouzlila Ameriku v komedii Někdo to rád horké

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...