Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Více rozdílů než shod

Česko

Declan Ganley a Václav Klaus - Co mají společného kromě odporu k Lisabonské smlouvě

BRUSEL/PRAHA Declan Ganley je po akademikovi Anthonym Coughlanovi už druhým Irem, jímž se Václav Klaus zaštiťuje, když přijde řeč na Evropu. S Coughlanem ho však pojil mnohem větší ideologický soulad - prezidentova kniha „Řekněme své NE evropské ústavě“ vycházela z Coughlanových tezí - než s Ganleym. Česká hlava státu a jeho nový irský spojenec se rozcházejí také v základních věcech. Declan Ganley dělá vše proto, aby se zbavil nálepky euroskeptika. „Nejsem euroskeptik; jsem proevropský. Dokonce zaníceně proevropský,“ opakuje Ganley stále. I Václav Klaus odmítá, že by byl euroskeptik - „Jsem eurorealista: netleskám vždy všemu, co přijde z EU.“

Klaus hájí tezi, že EU měla smysl jen do doby sjednocování trhu a všechno od Maastrichtské smlouvy, jež mimo jiné zavedla euro, je špatně. Ganley naopak hájí politickou integraci kontinentu a s ní související kroky - tedy až na Lisabon. „Evropská unie je rozumný projekt. Chci, aby uspěla, aby byla silná, aby se stala vůdcem na světové scéně,“ tvrdí Ganley.

Z jeho slov také plyne, že mu v unii chybí více přímé demokracie. „Evropský prezident by měl být volen přímo, jeho mandát by měl vycházet od nás všech,“ tvrdí například šéf Libertasu, nové politické strany. Klaus je naopak zastáncem strategie: čím víc vlád a méně lidu, tím lépe. „Budoucnost integrace by měla být vymezena jako Organizace evropských států (OES), jejímiž členy budou jednotlivé státy, nikoliv přímo jejich občané, jak se o to pokouší evropská ústava,“ vykolíkoval prezident svůj ideologický terén před třemi lety.

Oba muži se rozcházejí i v názorech nesouvisejících s unií. Ganley stojí v politickém středu: zastává liberální postoje, pokud jde o práva homosexuálů, není mu cizí ani sociální tématika. Václav Klaus je výrazně více napravo. Ganley věří, že změny klimatu jsou realitou, a chce přispět k jejich zpomalení, český prezident považuje obojí za nesmysl.

Osobně se setkali dvakrát -Klaus pozval irského obchodníka letos v červenci k sobě do Lán a pak s ním povečeřel během nedávné návštěvy Irska. A zjevně se vzájemně moc nezkoumají. Declan Ganley o prezidentovi například tvrdí, že se za totality proslavil jako hrdinný bojovník proti komunismu.

„Evropský prezident by měl být volen přímo, jeho mandát by měl vycházet od nás všech,“ říká Declan Ganley.

***

K Lisabonu: Lisabonská smlouva je nedemokratická. Její legitimita nevychází z lidu. Zavádí například prezidenta EU, který nebude volen přímo. Místo Lisabonu by měl být pětadvacetistránkový dokument, který bude jasný, čitelný, srozumitelný každému.

K euroskeptismu: Já nejsem euroskeptik. Euroskeptismus nemá budoucnost a neměl by ji mít.

Ke klimatickým změnám: Chceme se aktivně zapojit do snahy Evropy bojovat proti změnám klimatu. Už jsme i řešili v Libertas, jak to udělat, abychom co nejlépe přispěli. Možná vyhlásíme soutěž o nejlepší podnikatelský projekt, jak se tomuto fenoménu postavit.

Ke Klausovi: Znám Václava Klause, potkali jsme se. Na řadu věcí má jiné názory, stejně jako já mám jiné na řadu věcí. Ale v jednom se shodujeme: že rozhodnutí v Evropě by měla vycházet od lidí, měla by být jejich.

Ke Ganlymu: My jsme byli rádi, když k nám v době komunistické éry jezdili západoevropští politici a setkávali se s našimi disidenty. Já se stejným způsobem teď setkávám s panem Ganleym.

K Lisabonu: S ústavním pořádkem České republiky Lisabonská smlouva v souladu není. Je v rozporu nejen s dílčími ustanoveními ústavy... Je v rozporu i se základními ústavními principy, které jsou () nedotknutelné a nezměnitelné.

K euroskeptismu: Nejsem euroskeptik. Myslím si, že jsou dvě skupiny politiků v EU, eurorealisté a euronaivisté. Já jsem eurorealista, což znamená, že netleskám vždy všemu, co přijde z EU a dívám se na některé aspekty evropské integrace kriticky.

Ke klimatickým změnám: Považuji to opravdu za jedno z nejvážnějších ohrožení svobody na světě... Samozřejmě nikoliv globální oteplení, ale názory, které jsou k námpropašovávány díky falešné hrozbě globálního oteplení lidmi, jako je Al Gore...

O autorovi| KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, (od stálé zpravodajky LN v Bruselu)

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...