Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Vídeň odmítla otevření trhu práce

Česko

VÍDEŇ/PRAHA Na jedné straně jsou apely na otevření pracovních trhů ve všech zemích EU, na straně druhé Češi, které práce v zahraničí příliš neláká.

Evropský komisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla opět apeloval na Rakušany, aby otevřeli občanům mladších členských zemí Evropské unie svůj pracovní trh.

Špidla se podle informací rakouského ministerstva hospodářství a práce snažil upozornit na to, že volný pohyb osob je základní hodnotou EU. Připomínal dobré zkušenosti většiny ostatních zemí unie, které již pohyb pracovníků nových členů uvolnily, stejně jako nízkou míru nezaměstnanosti v Rakousku. Alespoň za částečné uvolnění rakouského trhu pro kvalifikované a akademicky vzdělané pracovní síly se přimlouval také rakouský ministr hospodářství Martin Bartenstein. Rád by tak napodobil krok Německa, které se rozhodlo od příštího roku otevřít svůj pracovní trh pro vysokoškolsky vzdělané odborníky z Česka a dalších sedmi zemí EU ze střední a východní Evropy.

Poslední jednání ve Vídni ale nakonec skončilo neúspěchem a Špidlovy apely byly marné.

Rakousko chce totiž i nadále vyčerpat celou přechodnou lhůtu omezení svého pracovního trhu. Podle ní nebudou mít lidé z nových členských zemí EU, včetně Česka, volný přístup k tamnímu trhu práce až do května 2011.

Poslední dva roky omezení ale musí ještě odsouhlasit Evropská komise, v níž tato otázka patří do působnosti českého eurokomisaře Špidly. Té musí země, které budou chtít svůj pracovní trh dále chránit, předložit důkazy, že by uvolnění přístupu zahraničních pracovníků mělo zásadní negativní dopady na jejich trh práce.

Na komisi pak bude rozhodnutí, zda žádost o prodloužení přechodné lhůty přijme.

V současnosti tak pracovní omezení uplatňuje v podstatě už jen Německo, Rakousko a Belgie. Ta chce svůj trh ovšem od května příštího roku otevřít.

Přitom podle vyjádření ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) počet občanů ostatních států EU, kteří pracují v Česku, dvojnásobně přesahuje množství Čechů pracujících v některé z jiných zemí evropské sedmadvacítky. To odpovídá i výsledkům výzkumu Workplace Survey 2008, který provedla agentura Heliview Research. Podle něj totiž práce v zahraničí Čechy příliš neláká.

V porovnání s bezmála dvacítkou zemí po celém světě odchází z Česka za prací do zahraničí nejméně lidí. Jen 15 procent českých podniků ztratilo zaměstnance ve prospěch firmy v zahraničí a to je nejméně ze všech zemí zastoupených v průzkumu. Česko tak vede před druhým Lucemburskem a třetím Japonskem.

Nejnižší je v Česku i počet firem, které pociťují rostoucí tlak na odliv zaměstnanců do zahraničí. Pouze z pěti procent společností odešlo do zahraničí za poslední rok víc lidí než dříve. Výzkumu se zúčastnilo 4516 manažerů a manažerek, z toho 223 v Česku.

***

Práce v zahraničí Čechy neláká

Podle výzkumu Workplace Survey 2008 odchází z Česka pracovat do zahraničí v porovnání s bezmála dvacítkou zemí po celém světě vůbec nejméně lidí. Nejnižší je v Česku i počet firem, které pociťují rostoucí tlak na odliv zaměstnanců do zahraničí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!