27. dubna 2011 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Fuksa ví, kdo zabil dva miliony českých prasat

Ministr Fuksa vyrazil do boje za česká prasata. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr Fuksa vyrazil do boje za česká prasata. | foto: Youtube

PRAHA Ministr zemědělství Ivan Fuksa vytáhl do boje za česká prasata. Názorné video, které připomíná spíše výukovou pomůcku pro učitele prvního stupně základní školy, se hned zkraje sugestivně táže, co zabilo dva miliony českých prasat. A ministr za výrazné gestikulace odpovídá: "Ty prasata zabila konkurence."

A Fuksa až pohádkově pokračuje: "Dřív se jim žilo dobře na ohrazeném českém dvorku, cizí prasata totiž žila za plotem." Pak ovšem prý přišla levná německá, dánská a španělská prasata a těm českým skončily zlaté časy. Cizí chovatelé totiž podle ministra umí chovat čuníky levněji.

Proč to tak je? K tomu pán ministerstva také nabízí vysvětlení: moderní chov prasat nejsou žádné špinavé prasečáky, ale spíše něco jako výroba léků. "Když jsem se šel do jednoho podívat, musel jsem se osprchovat," ujišťuje ministr navlečen do igelitového obleku.

Čtěte také

Fuksa však před kamerou ubezpečuje, že nechce nad českými prasaty udělat kříž, ale pomůže jim, aby se zemědělci naučili chovat čuníky stejně efektivně jako za hranicemi.

Česká prasata podle Fuksy nedokáží konkurovat těm evropským.

Jak? Ze zemědělského výzkumu, zápůjček obilí a finanční podpory postaví most, "...a po tomto mostě se mohou česká prasata dostat do bezpečí," uklidňuje s papírovou maketou v ruce.

"Jezte české vepřové, je dobré a zdravější, než si myslíte," uzavírá ministr "pohádku" s příborem v ruce, samozřejmě nad vepřovým kotletem s brambory.

Ministr Fuksa vyrazil do boje za česká prasata.

Video "Trable s čuníky" rozeslalo ministerstvo zemědělství jako "tematicky příbuznou" omluvu za Fuksovu úterní absenci na opékání špekáčků, kde měl ministr pro změnu bojovat za tradiční českou uzeninu.

Těžko říct, zda snímek pomůže čuníkům nebo jednomu z nejméně viditelných členů Nečasova kabinetu. Ve středu odpoledne mělo na serveru Youtube pouhých 150 shlédnutí.

ogoOndřej Golis

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.