Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Jak ochránit velvyslance? Vojenská policie tvrdě trénuje na Kábul

Česko

  6:00
PRAHA - "Hlavu dolů, hlavu dolů! Jardo, jdu," ztrácí se výkřiky ve změti výstřelů a výbuchů. Příslušníci Vojenské policie právě drilují postupy, jak ochránit velvyslance v zemi zmítané válkou. Ve vojenském újezdu Boletice se intenzivně připravují na svoji příští misi v Kábulu. Právě tam by měli od července pečovat o bezpečí českých diplomatů. Lidové noviny měly možnost strávit s nimi půldne.

Týmy se také učí spolupracovat. foto:  František Vlček, MAFRA

Příslušníci Vojenské policie právě drilují postupy, jak ochránit velvyslance v zemi zmítané válkou. Ve vojenském újezdu Boletice se intenzivně připravují na svoji příští misi v Kábulu. Právě tam by měli od července pečovat o bezpečí českých diplomatů. Lidové noviny měly možnost strávit s nimi půldne.

Zhruba dvacítka mužů má od léta nepřetržitě zajišťovat ochranu českého ambasadora v Afghánistánu, jedné z nejnebezpečnějších zemí na planetě.

Vojenská policie armády ČR, cvičení ochrany osob a objektů v zahraničních...
Zhruba dvacítka mužů má od léta nepřetržitě zajišťovat ochranu českého...

Až dosud za tento úkol zodpovídali „speciálové“ z Prostějova. Aby bylo přepřahání co nejplynulejší, už několik měsíců přebírají vojenští policisté zkušenosti od příslušníků 601. skupiny speciálních sil. Další část policistů se připravuje v Boleticích.

„Specifikem operace je to, že bude probíhat v civilním, nikoli čistě vojenském prostoru,“ přibližuje major David Strokosz, jeden z velitelů, který se chystá na misi.

Jeho kolegové mezitím secvičují, jak vyváznout z léčky, do níž se dostane kolona vozidel s chráněnou osobou.

Přebít v čas

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...