Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Video je klíč k rozvoji internetu

Česko

Už neplatí, že „chodíte do práce“. Prostě pracujete, říká Padmasree Warrior, technologická ředitelka společnosti Cisco.

* LN Na sociální síti Twitter čte vaše krátké zápisky skoro jeden a čtvrt milionu lidí. Dáváte si velký pozor na to, co píšete?

Twitter je velmi užitečný nástroj. Můžu totiž mluvit s lidmi, se kterými to normálně nejde. Mám dost nabitý kalendář, plno schůzek. Přitom je důležité, abych věděla, co si lidé myslí. Twitteru tak říkám „mé periferní vidění“. Obyčejně ho používám pro věci, které se týkají práce, ptám se různých lidí, co si myslí o tom a tom problému, ale i pro osobní záležitosti. Například jsem se ptala, co nemám minout v Praze, kde jsem byla poprvé - a dostala jsem přes stovku odpovědí a tipů, co navštívit, kam jít na večeři a podobně. Je to dobrá služba, která umožňuje mluvit s lidmi, se kterými bych se jinak nesešla.

* LN Ale není smutné, že je toto „mluvení“ zhuštěno do zhruba sto čtyřiceti znaků?

To si nemyslím. Omezený prostor vás nutí velmi přesně formulovat, co vlastně máte na mysli. Je to jednoduchý a rychlý nástroj, který nezabírá čas. Twitter používám, když mám trochu času, většinou brzy ráno, pozdě večer nebo při čekání na letišti.

* LN Co je v Cisku vaším úkolem?

Jsem zodpovědná za technologickou budoucnost firmy. Dívám se na to, jakými změnami trh prochází a jaké technologie budou mít na lidi největší vliv - jako je virtualizace, budoucnost spolupráce a podobně. Mým úkolem je zařídit, abychom se jako společnost pohybovali technologicky na špičce. Velká část mé práce je ale i interakce se zákazníky - i my musíme vědět, jak podle nich vypadá budoucnost informačních technologií. Hodně cestuji, ale velká část schůzek se děje nyní pomocí teleprezence (prostředí pro spolupráci týmů na dálku, které má vyvolat dojem jednání za jedním konferenčním stolem, pozn. red.). Ta mi pomohla snížit počet cest minulý rok asi o polovinu.

* LN Není škoda, že se kvůli podobným technologiím už nesetkávají lidé tváří v tvář?

Teleprezence poskytuje pocit skutečného rozhovoru. Je to něco úplně jiného než videokonference. Samozřejmě že nemůže nahradit skutečnou mezilidskou komunikaci, ale je jí velmi blízko. Je možné ji využívat například i ve zdravotnictví, hlavně v rozvíjejících se zemích, kde často není snadný přístup k okamžité lékařské péči. Určitě bude hodně příležitostí k tomu, aby se video rozvíjelo dál za rámec obyčejných obchodních schůzek v kancelářích. V Cisku se jinak teleprezence používá velmi často - začali jsme ji používat před osmnácti měsíci a za tu dobu jsme ušetřili přes tři sta milionů dolarů na cestovních nákladech.

* LN To Cisco asi není mezi aerolinkami populární...

To je možné. Ale samozřejmě stále létáme, i když méně.

* LN Před nástupem do Ciska jste byla třiadvacet let ve společnosti Motorola. To je velmi neamerické pracovat tak dlouho v jedné společnosti.

Je to netradiční, to je pravda. Ale v Motorole jsem pracovala na mnoha různých pozicích, naposledy jako technologická ředitelka. Ale je to velká společnost, věnovala jsem se tak různým věcem, tak je to v podstatě podobné tomu, jako kdybych pracovala v několika různých firmách. Do Ciska jsem přišla před jedním a půl rokem. Líbí se mi, že je to společnost velmi výrazně orientovaná na zákazníky a velmi globální. Mezi oběma firmami je určitý rozdíl...

* LN Třeba ten, že v Cisku sedíte na třiceti miliardách v hotovosti a v Motorole jste seděla na hromadě dluhů?

Možná. Ale hlavně Cisco na to, jak je to velká společnost, tak má v sobě stále podnikatelského ducha. Je to proto, že v minulosti došlo k akvizici celkem asi sto třiceti menších firem. Je to, jako kdybyste měl pod střechou několik desítek začínajících podnikatelů.

* LN Tento měsíc jste koupili významného poskytovatele videokonferenčních řešení Tandberg, od září už je to vaše třetí akvizice. Je pro vás dobrá doba na nákup menších konkurentů?

Akvizice Cisco dělalo vždycky. Samozřejmě že nyní je dobrá doba z hlediska hodnoty společností. Hlavně se ale soustředíme na to, aby akvizice souvisely s naší strategií. Soustřeďujeme se na čtyři oblasti. První z nich je video, o tom si myslíme, že v příštích deseti letech bude klíčové pro rozvoj internetu. Další prioritou je spolupráce na podnikové úrovni, tedy kombinace obrazu, zvuku a dat. K tomu se snažíme přidat některé prvky sociálních sítí, jako jsou známé Facebook a Twitter. Snažíme se přijít na to, jak by mohl tento koncept fungovat v podnicích a jak by pomohl produktivitě jejich práce. Třetí oblastí jsou datová centra a jejich virtualizace a čtvrtou je novinka posledního roku, které říkáme „chytře propojené komunity“ -do této oblasti patří například monitorovací systémy pro energetiku a podobně.

* LN V čem spočívají tyto systémy?

Dokážou zefektivnit využívání energie. V energetickém sektoru nejsou jenom příležitosti pro stavbu nových ekologických elektráren, ale také pro zlepšení a vyšší efektivitu samotné energetické sítě. Distribuce energie není příliš efektivní a pomocí „chytrých“ monitorovacích systémů je možné to změnit.

* LN Pokud by prezident USA Barack Obama nevybral jiného kandidáta, mohla jste být dnes technologickou šéfkou pro celé Spojené státy. Nemrzí vás, že jste nakonec tuto práci nedostala?

Byla obrovská čest už jen být v tom seznamu lidí, mezi kterými prezident vybíral.

* LN Cisco se snaží v poslední době zaměřit i na domácnosti, na koncové spotřebitele. Proč?

Protože linie mezi tím, co je podniková aplikace a co už je věc spotřebitelská, se smazává. Před deseti lety byla ta nejlepší technologie ve firmách a dnes je pravděpodobně váš domácí počítač výkonnější než ten, na kterém píšete v práci. Posledních pár let je sektor domácností větším inovátorem, než podnikový. Spotřebitelé dnes chtějí přístup k podnikovým aplikacím z domova, na dálku, nebo i z mobilního telefonu, především mladá generace. Nedíváme se tak na jednotlivá zařízení, ale na jejich propojení - na to, jak zobrazit video na mobilu, jak mít interaktivní televizi, jak přinést teleprezenci i do domácností a podobně.

* LN Zmínila jste přístup z mobilu na internet a video - není ale problém v rychlosti mobilního připojení? Rozšíření vysokorychlostní technologie LTE, díky které by se zřejmě smazal rozdíl mezi pevným a mobilním připojením, je běh na hodně dlouhou trať...

Lidé chtějí internet v mobilu, protože je to velmi pohodlné. Ale jinak je pravda, že bezdrátový internet čeká ještě dlouhá cesta. Načítání stránek či aplikací trvá na mobilu minuty, zatímco z domova či práce jste zvyklý na sekundy. Lidem už na dlouhé čekání na načtení něčeho chybí trpělivost. Nakonec si ale myslím, že termín mobilní internet přestane existovat a bude tu jenom internet, stejně jako nyní říkáme e-mail, a ne mobilní e-mail, protože je běžné ho číst odkudkoli. I když věci náročné na rychlost dat, jako je hledání ve velkých databázích, práci s velkými prezentacemi a podobně budeme provádět asi hlavně na pevném připojení.

* LN Není ale u neustálého připojení na internet problém v tom, že lidé takřka ztrácejí svůj volný čas? Majitelé firem mají často pocit, že stále připojený zaměstnanec je k dispozici čtyřiadvacet hodin denně.

Hodně věřím v pozitivní vliv technologie. Spíše než to, co uvádíte, umožňují tyto technologie flexibilitu. Neznamená to, že budete pracovat stále, protože máte e-mail v mobilním zařízení, ale že si budete moci zvolit čas, kdy chcete pracovat. Můžete pracovat odkudkoli místo toho, abyste byli v práci od osmi do pěti. Už neplatí, že „chodíte do práce“. Prostě pracujete.

Kdo je... Padmasree Warrior Padmasree Warrior pochází z jihu Indie, z města Vijaywada ve státě Andrapradéš. Studovala chemické inženýrství v Indii na Indickém technologickém institutu a v USA na Cornellově univerzitě. V Motorole měla na starosti výzkum a vývoj, tedy práci s rozpočtem ve výši 3,7 miliardy dolarů. Byla jednou ze dvou lidí, mezi kterými se prezident Barack Obama rozhodoval pro pozici technologického šéfa USA. Na pozici technologické ředitelky Ciska přišla v roce 2007.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....