12. února 2019 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Záchrana života v přímém přenosu. Muž zkolaboval při vystupování z tramvaje

Pohotový zásah kolemjdoucích a policistů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohotový zásah kolemjdoucích a policistů. | foto: REPRO Týdeník policie

Praha Pohotová reakce kolemjdoucích i policistů zachránila život muže, který na pražské Palmovce zkolaboval na tramvajové zastávce. Nepřímou masáž srdce zachytil i operátor městského kamerového systému, který tak záchranářům pomohl na dálku s koordinací první pomoci.

V pondělí ráno v ulici Na Žertvách zkolaboval během vystupování z tramvajové soupravy dvaapadesátiletý muž. Pohotoví kolemjdoucí se ležícího člověka ujali a začali s poskytováním první pomoci, konkrétně nepřímou masáží srdce.

Během minuty už byla na místě hlídka strážníků vybavená defibrilátorem. Muži zákona pokračovali v oživování a pacienta připojili na automatický defibrilátor. Přístroj situaci vyhodnotil a doporučil využít k oživení elektrický výboj, policisté následně pokračovali ve stlačování hrudníku, než si muže do své péče převzali po svém příjezdu záchranáři.

Probíhajícího oživování si všiml také operátor kamerového systému Prahy. Ten kameru na ležícího muže okamžitě namířil a přiblížil. V těchto momentech už se k přenosu z kamery dostává i operátorka záchranné služby, aby pomocí ní mohla kontrolovat provádějí resuscitace. 

„V Praze provádějí osm z deseti resuscitací laikové, kterým podává instrukce naše telefonní operátorka“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová, podle které je v tomto Praha vysoce nad světovým průměrem. Za našimi hranicemi je to totiž pouhých 20 procent.

Podle Poštové se záchranářům tato vzdálená spolupráce se zachraňujícími přímo na místě dobře osvědčila. „Operátorka může zkontrolovat, zda první pomoc probíhá správně, či zda vůbec probíhá,“ řekla serveru Lidovky.cz. Kombinace hlasových instrukcí spolu se znalostí situace díky videu tak zvyšuje šance oživovaného na přežití.

mbMichal Bernáth
K. Janyška No a ? Dzp. 16:10 12.2.2019
K. Jež A tento přežil ? 15:56 12.2.2019