Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Videohry, které budou bolet

Česko

Že s Nintendem musíte při počítačovém tenisu mávat stejně jako s normální raketou? To už dávno nestačí - výrobci počítačových her se chystají uvést na trh vestu, v níž budete při virtuálním boxu cítit „skutečné“ rány.

Už příští měsíc chce americká firma TN Games začít prodávat „bojovou vestu“, nazvanou FPS Vest a určenou pro počítačové hry. Od skutečné armádní vesty se liší svým účelem - zatímco opravdové neprůstřelné vesty vás mají chránit před zásahy, tato vesta bude naopak zásahy simulovat. Jejím úkolem je prostě zaručit počítačovým hráčům dokonalý zážitek z boje, a to i se „skutečnými“ ranami pěstí od protivníka nebo od vystřelených kulek.

Ve vestě je použita 3rd Space technologie - do zvláštních kapes je všito osm nafukovacích pneumatických duší napojených na integrovaný kompresor. USB kabel pak spojuje vestu s PC, na němž hráč hraje v daný okamžik svou hru.

V závislosti na herní situaci, která se právě odehrává na monitoru, PC řídí kompresor a dává mu signály, kdy, kterou duši, pod jakým tlakem a jak rychle má napustit - tak simuluje údery jak pěstmi, tak nožem, nebo dokonce střelné rány.

Pro „požitek z ran“ musíte mít nejenom vestu a odpovídající programové vybavení, ale také správný počítač. Ten musí mít procesor 1 Ghz, 512 Mb operativní paměti, video kartu alespoň třídy ATI Radeon 9600 či Nvidia GeForce FX 5200 a běžet musí pod operačním systémem Windows.

Firma TN Games počítá s tím, že svůj vynález začne prodávat za 170 dolarů.

Vojáci uvažují opačně Zatímco bojovníci počítačových bitev jsou ochotni vynaložit nemalé prostředky na to, aby si co nejvíc přiblížili „realitu boje“ včetně bolesti, skuteční bojovníci samozřejmě usilují o přesný opak - tedy o „brnění“, které by je před zásahy a ranami co nejlépe chránilo, a to při zachování jejich maximální pohyblivosti. Musí být tedy účinné, ale současně lehké a pružné.

Zatím posledním vývojovým stupněm je v tomto směru takzvané „tekuté brnění“, na němž již několik let pracuje vědecký tým laboratoře americké University of Delaware spolu s armádní laboratoří US Army v Aberdeenu.

Princip ochrany spočívá v roztoku nanočástic z pevného a tvrdého materiálu v nevypařující se tekutině (v podstatě nanogelu). Američané hodlají tímto nanogelem napustit oděvy, díky čemuž i normální kombinéza získá ochranné vlastnosti. Pro vojáky v krizových oblastech by však mohla být taková ochrana nedostačující, proto se v jejich případě bude nanogelem napouštět ochranný oděv z kevlaru, který už dnes slouží pro výrobu neprůstřelných vest.

Neobyčejnou vlastností tekuté směsi nanočástic je to, že tato látka tvrdne při mechanickém rázovém pohybu - takže bude-li voják v takové vestě zasažen, během jedné milisekundy se v místě zásahu a v jeho okolí vytvoří pevná tvrdá tkáň, která společně s kevlarem ránu zadrží. Nanogel prostě změní svou strukturu z pružné gelovité látky na vysoce pevnou a tvrdou.

Na rozdíl od dosavadních neprůstřelných vest bude navíc nový oděv chránit také ruce a nohy - jen vrstva z kevlaru bude v těchto místech slabší než v oblasti trupu a zad. Novou ochrannou technologii si nechala licencovat firma Armor Holdings a chystá se co nejdříve uvést na trh první výrobky.

Počítá přitom s tím, že vedle oděvů pro armádní účely by mohla podobný typ kombinéz použít i v automobilismu, například jako ochranu motocyklistů.

***

Paintball už nestačí, přichází FPS vesta Ještě před pár lety byly zásahy střelnou zbraní simulovány míčky naplněnými červenou tekutinou. Technologie FPS vesty je sofistikovanější. Vesta obsahuje osm nafukovacích kruhů napojených na kompresor a je spojena s PC prostřednictvím USB kabelu. V závislosti na herní situaci, jaká se právě odehrává na monitoru, PC řídí kompresor a dává mu signály, kdy který kruh, jakou rychlostí a pod jakým tlakem má napustit - tak se simulují údery pěstmi či nožem i střelná rána. Pro prožitek z ran musíte mít kromě zmíněné vesty a programového vybavení ještě dostatečně výkonný počítač, který běží pod operačním systémem Windows.

O autorovi| JITA SPLÍTKOVÁ, Autorka je vydavatelkou webového magazínu Futurologie

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!