Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Víkend, kdy Brno žilo. Až moc

Slovensko

  21:07
BRNO - Kdyby chtěli obyvatelé Brna o víkendu strávit jen dvě hodiny na každé z velkých akcí, které se ve městě a v jeho nejbližším okolí konaly, mohli být mimo domov od rána do večera. Jenomže akce začínaly ve stejných časech.

Sraz heligonkářů foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

„Při festivalu Brno - město uprostřed Evropy či při Muzejní noci se toho dá zvládnout mnohem více,“ svěřil se LN Karel Prudký při zahajování nové plavební sezóny na Brněnské přehradě. Ve stejnou dobu začínaly akce k výročí osvobození Brna v Ořechově, slavnostní zahájení sezóny na Staré radnici i den otevřených dveří v depozitáři Technického muzea v Řečkovicích.

„Stihnu tak možná akce ke Dni Země na hradě Veveří, a to díky tomu, že se tam svezu lodí,“ doplnila Pavla Páralová, která přišla s vnoučaty.

Sami pořadatelé si na počet návštěvníků nemohou stěžovat, připouštějí však, že mohl být ještě vyšší. „Je to koordinací začátků. I když se akce konají po celý den, je možné nejzajímavější body programů uzpůsobit tak, aby umožnily lidem se přesouvat. Při festivalu Brno - město uprostřed Evropy to děláme dokonce půl roku dopředu,“ připomněl pro LN hlavní organizátor těchto největších městských slavností Jiří Morávek.

Brnu však chybí instituce, která by takovou funkci plnila. Brněnské kulturní centrum i Turistické informační centrum města Brna se soustředí na předávání informací, aktivně však do iniciativ jiných institucí nevstupují.

Turistické centrum si dokonce ještě „přisadilo“: Uspořádalo svoji akci na Staré radnici a spojilo ji se zahájením sezony a prohlídkami podzemí. „V tomto období je problém s termíny. Vhodné nejsou ani Velikonoce, ani například volné květnové dny, které mnozí raději využijí k odjezdu z města,“ namítá ředitel centra Vladimír Ondráček.

„Nakonec, je spíš dobře, že je tolik akcí, aspoň to tu žije,“ podotkl. Připomněl, že některé akce, jako Den Země či výročí osvobození Brna, jsou navíc svým termínem předem dány.

Podle předpokladu byl největší zájem především o prohlídky podzemí pod Zelným trhem. Všechny termíny byly vyprodané. Do útrob města se tak podívala tisícovka lidí.
„Poptávka byla ale mnohem větší,“ zdůraznil Ondráček. Podle něj by se tím, zda tedy neurychlit zpřístupnění podzemí, mělo tento týden zabývat vedení města.

Návštěvníci nechyběli ani na poněkud kuriozním srazu heligonkářů. Přeplněná bosonožská orlovna přihlížela vystoupením muzikantů z České republiky, ale i ze Slovenska a z Německa. Muzikantům se nakonec zřejmě podařilo překonat i rekord: skladbu Ta naše písnička česká jich z pódia zahrálo padesát.

Mnohými vysmívaný nástroj je pro ně srdeční záležítostí. „Asi to mám v genech, hrála babička, hrál i děda,“ vysvětlila Marie Fišerová z Prahy, která patří k malému počtu žen-heligonářek. Zájem organizátory potěšil a podle organizátora Lamberta Pruknera zvažují, zda takové setkání nezopakovat i příští rok.

V příštích týdnech se už takové množství akcí neuskuteční. Podobnou kumulaci přinese až festival Brno - město uprostřed Evropy na přelomu května a června, letos navíc posílený o návštěvu dvou desítek evropských prezidentů.

Autoři:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...