Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Víkendové skóre: 5:0 pro Obamu

Česko

Hillary Clintonová propustila manažerku své kampaně po sérii porážek a při nedostatku financí

WASHINGTON/PRAHA Demokratický prezidentský kandidát Barack Obama má za sebou veleúspěšný víkend. Hillary Clintonovou přesvědčivě porazil ve Washingtonu, na Amerických Panenských ostrovech, v Nebrasce, Louisianě i Maine. A vítězné tažení si zpestřil ziskem ceny Grammy v kategorii mluvené slovo, když pokořil manžela své soupeřky a exprezidenta Billa Clintona. Obama se díky těmto ziskům dotáhl na Clintonovou v počtu delegátů. Další vítězství mu navíc průzkumy slibují ve dnešním hlasování v Marylandu, Virginii a Washingtonu D. C.

Nečekaně vyrovnaný duel a série posledních porážek přiměly newyorskou senátorku provést změny, k nimž se schylovalo už na začátku ledna před primárkami v New Hampshiru. O místo včera přišla dosavadní manažerka kampaně Patti Solis Doyleová. Clintonová ji nahradila svou bývalou šéfkou štábu z dob, kdy byla první dámou USA, Maggie Williamsovou.

Doyleová, jejíž osud byl nahnutý už více než měsíc, oficiálně odešla dobrovolně a na vlastní žádost. Podle amerického deníku The Washington Post je však změna ve vedení kampaně Clintonové signálem, že se dosud dobře naolejovaný stroj začal zadrhávat. Poslední nezdary včetně Maine, kde Clintonové nahrávala skladba obyvatelstva – starší lidé s nižšími příjmy, a přesto prohrála o 19 procent, jsou toho jen jedním důkazem. Dalším jsou vysychající finanční zdroje – jedním z „provinění“ Doyleové bylo to, že kampaň utrácela peníze rychleji, než je získávala. Situace dospěla tak daleko, že Hillary musela své kampani půjčit pět milionů dolarů ze svého.

Dalším z důvodů, proč Patti Solis Doyleová musela skončit, je napětí, které údajně už delší dobu panovalo mezi ní a Williamsovou. Tu povolala Hillary do týmu po úvodním zaváhání v Iowě a celý další měsíc se de facto dělila o funkci manažerky kampaně s Doyleovou. Clintonová tehdy navíc rozšířila svůj štáb o několik dalších osobností z clintonovské éry v Bílém domě. A Doyleová se také dostávala do větších a větších konfliktů s Billem Clintonem a jeho lidmi.

Největším nedostatkem kampaně Hillary Clintonové je podle kritiků její fádnost hraničící s nudností. Z velké části je to dáno osobností kandidátky, která se nemůže měřit s inspirativností Obamy. Williamsová by do kampaně nyní měla vnést „novou energii“. Podle deníku The New York Times má oproti Doyleové jednu výhodu – může s Clintonovou otevřeně mluvit i o těch nejcitlivějších tématech. Williamsová by tak měla dokázat to, co Doyleová nezvládla, přestože je rovněž dlouholetou spolupracovnicí Clintonové (bývá dokonce označována za její téměř „adoptivní dceru“).

Odchod Doyleové ale může mít pro kampaň i stinné stránky. Známý blogger Matt Drudge je velmi trefně vystihl, když článek o její rezignaci uvedl titulkem: „Adiós, Hillaryina vrcholná Latinoameričanka na vedlejší koleji“. A štáb Clintonové se skutečně obává, že by tato rošáda – Hispánky za Afroameričanku – mohla ohrozit oblibu kandidátky u Hispánců, díky nimž vyhrála v Kalifornii nebo New Yorku.

Čtěte „Yes, we can...“ na straně 11

Autor: