Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vilu znovu zdobí sklo, pomohl technický fígl

Česko

BRNO Dřív tam byla mozaika s pohádkou od slavného Adolfa Kašpara. Nyní zdobí průčelí opravované Jurkovičovy vily v Brně malba na skle od malíře Josefa Bolfa – a opět s pohádkovým motivem.

Moravská galerie, jíž vila patří, vyřešila jeden z největších oříšků spojených s rekonstrukcí památky – jak obnovit mozaiku, jejíž podoba je známa jen z několika kreseb a nedokonalých fotografií. Rozhodli se pro nové dílo ve stejném tvaru a v podobných rozměrech.

Pomoci však musel technický fígl: před umístěním nového uměleckého díla na průčelí se ukázalo, že Bolfova malba na skle je oproti zdi příliš tmavá. „Proto bude dílo podsvětlené,“ řekla Simona Juračková z Moravské galerie. Aby malba lícovala s fasádou, museli řemeslníci nahradit korkovou izolaci kolem okna tenčím izolačním materiálem. Vytvořila se tak asi čtyřcentimetrová prohlubeň, kam se podařilo umístit osvětlení.

Původní mozaika znázorňovala výjev z pohádky Bača a drak. Zanikla zřejmě již za první světové války. Bolfův návrh, provedený v temných tónech, podle galeristů nejlépe dodržel pohádkový námět.

Po skončení celkové rekonstrukce za 35 milionů korun vznikne ve vile expozice a studijní centrum věnované dílu architekta Dušana Samo Jurkoviče.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...