Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Vinaře trápí nedostatek hroznů

Česko

Letošní vinobraní: úroda bude nižší, kvalitu rozhodne září. Burčáku ale přijde na trh méně než jindy

Nepříznivé počasí letos výrazně sníží úrodu vinné révy. Jako první to pocítí milovníci burčáku. Na trhu ho bude méně a možná podraží. PRAHA Už jste letos pili burčák? Jen těžko. A dočkáme se ho vůbec? Ano, ale bude ho méně než obvykle. Nápoj, kterým domácí vinaři tradičně v polovině srpna zahajují prodeje stávajícího ročníku vína, zatím na trhy nedorazil. Příčinou je nepříznivé počasí, kvůli kterému hrozny na českých vinicích ještě nedozrály, a první burčák tak dorazí na trh až za dva či tři týdny. Avšak nebude ho tolik co obvykle.

„Burčáku bude méně. Vinaři zváží, jestli dají část úrody do burčáku, nebo si ji nechají na hotová vína,“ potvrzuje Jan Vrba, majitel Vinného sklepa U Vrbů v Hustopečích na Břeclavsku.

Na burčák méně hroznů Pozdní příchod jara, povodně na Moravě a následné radikální oteplení způsobily domácím vinařům výrazné ztráty. Někteří přišli prakticky o veškerou úrodu. Celkově má letošní úroda vinné révy být v porovnání s předchozím rokem až o polovinu nižší. Mnozí vinaři mohou na nedostatek hroznů zareagovat právě tím, že upustí od výroby populárního burčáku.

„Vinaři pravděpodobně nebudou pouštět již tak malé množství hroznů do burčáku a budou si ho nechávat pro výrobu hotového vína s vyšší přidanou hodnotou,“ říká ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Jeho slova potvrzuje i obchodní ředitel Vinařství Krist v Miloticích u Kyjova Roman Martinásek. „Budeme zvažovat, jaké množství burčáku dáme na trh. Když bude babí léto a hrozny vyzrají, je škoda je dávat do burčáku, když se z nich dá udělat krásné vínko. A béčkových odrůd jako müller nebo muškát není letos až tolik,“ řekl Martinásek.

Ani nižší úroda vinné révy nemůže podle odborníků zvednout ceny lahvového vína v obchodech. „V supermarketech ke zdražení nedojde díky tvrdé zahraniční konkurenci,“ říká viceprezident Asociace sommeliérů ČR Libor Nazarčuk.

V případě burčáku ale zahraniční konkurence ceny ovlivňuje jen minimálně. Aby byl nápoj označen jako „burčák“, musí být vyrobený jen z hroznů sklizených v Česku. Nebude ani maďarský dovoz Podle Machovce by případné zdražení burčáku mohlo vinaře přimět i přes malou úrodu populární nápoj na trh dodávat ve větším množství. Vrba řekl, že „zajímavá“ z pohledu vinařů by byla cena kolem 50 korun za litr burčáku. „Když vyrábíte přívlastkové víno, je lepší si počkat a pak ho zpeněžit. Naopak u zemského vína, které je levnější, může být burčák zajímavý. Ale cena za litr musí být 50 korun, ne 30 korun,“ zdůraznil Vrba.

Cenu burčáku letos nesníží ani identický nápoj vyráběný z dovážených hroznů, který se kvůli zahraničnímu původu hroznů označuje jako „částečně zkvašený hroznový mošt“. Důvodem je nižší úroda hroznů i v okolních zemích. „Dovážíme hrozny z Maďarska. Už teď je ale jisté, že i tam je letos úroda pouze zhruba poloviční. Navíc poptávku zvyšují i vinaři ze Slovenska a Rakouska, kterým se hroznů urodilo také méně, než kolik by potřebovali,“ vysvětlil Martinásek. Ti, kteří plánují letos burčák vyrobit, to chtějí udělat co nejdříve. „Později na podzim už na něj lidé většinou chuť nemají,“ říká Michal Kříž z rodinného vinařství U Křížů.

Autor: