Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Viník řecké krize - rating

Česko

Evropští politici včera obvinili ratingové agentury z podílu na rozšíření řecké krize.

Požadují jejich regulaci.

BRUSEL Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy chtějí prosadit, aby se Evropská unie podrobněji podívala na přední ratingové agentury a jejich postoj k řecké krizi. Ve společném dopise prezidentovi unie napsali, že je třeba zjistit, zda agentury krizi ještě nezhoršily. Úryvky z jejich dopisu včera zveřejnil francouzský tisk. Ratingové agentury ohodnocují pravděpodobnost krachu jednotlivých zemí a podle jejich známkování se řídí investoři. Čím nižší rating, tím vyšší úroky požadují za své půjčky jednotlivým zemím.

„Rozhodnutí jedné z ratingových agentur snížit hodnocení Řecka dřív, než byl přijat záchranný program a byl znám objem navrhované pomoci, nás vede k tomu, abychom zvážili úlohu ratingových agentur v šíření krizí,“ píše se v dopise. Politici tak připomněli postup mezinárodní ratingové agentury Standard& Poor’s, která minulý týden srazila rating Řecka hned o tři stupně, čímž ho posunula do spekulativního pásma. Finanční trhy v tu chvíli zasáhla panika a začaly řecká aktiva rozprodávat. Řecku pak výrazně vzrostly i náklady na obsluhu dluhu.

„Uděláme si svoji ratingovou agenturu EU“ Ratingové agentury nejsou pod palbou kritiky poprvé, kvůli Řecku už na ně ukázalo prstem víc politiků. Tuto středu je kritizoval šéf Evropské komise José Barroso a již na začátku roku se objevily spekulace, že Evropská unie vytvoří vlastní ratingovou agenturu. Merkelová a Sarkozy zřejmě ve svém dopise požadují regulaci stávajících ratingových agentur prostřednictvím evropského práva. Podle tiskové agentury Reuters by se taková regulace mohla objevit už letos v září. Je ale otázkou, zda by mělo nějaký význam regulovat ratingové agentury jen v rámci Evropské unie. Například podle Jeana-Pierra Jouyeta, šéfa francouzského regulátora trhu s cennými papíry, by bylo lepší vytvořit celosvětovou regulaci nebo důvěryhodnou ratingovou agentury nejlépe pod patronátem Mezinárodního měnového fondu.

Ratingové agentury ale oponují, že musejí investory varovat před nepříznivým vývojem a ukázat skutečný stav věcí. Merkelová a Sarkozy navrhují sektor poskytování ratingových známek pořádně prověřit. Důraz je podle nich třeba klást na to, aby existovala v sektoru účinná konkurence.

Hlavní ratingové agentury jsou nyní tři, vedle Standard & Poor’s ještě Moody’s Investors Service a Fitch Ratings. Před pár lety byly ratingové agentury pod palbou kritiky z opačného důvodu. Tehdy jim bylo kladeno za vinu, že dostatečně rychle nereagují na změny, takže u řady akcií nebo dluhopisů zachovávají nákupní doporučení, i když ceny těchto aktiv výrazně klesly a byly i dobře známé důvody, proč se tak děje.

V dopise prezidentovi Evropské unie navíc podle agentury Bloomberg Merkelová a Sarkozy mluví o posílení koordinace hospodářských politik Evropské unie. Zřejmě se tak znovu vrací na scénu myšlenka společné evropské ekonomické vlády.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...