Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Česko

Viník tragické srážky s autem generála u Špindlu se odvolal. Soud prý plně nezhodnotil jeho osobní poměry

V protijedoucím vozidle zemřel zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Milan Jakubů. foto: ČTK

Hradec Králové - Viník tragické nehody, při níž v září 2019 u Špindlerova Mlýna zahynul zástupce ředitele Vojenského zpravodajství, brigádní generál Milan Jakubů, se odvolal proti tříletému trestu vězení a náhradě škody. Okresní soud v Trutnově řidiče Vojtěcha Chauru loni v prosinci potrestal třemi lety vězení. Chaura se odvolal k hradeckému krajskému soudu, uvedla Česká televize.
  17:25aktualizováno  17:47

Chaura řídil Ford Mustang a srazil se v protisměru s protijedoucí Škodou Rapid. V ní jako řidič zahynul Jakubů, jeho manželka byla těžce zraněna. Podle spisu jel Chaura s mustangem riskantním způsobem a před nehodou měl jeho sportovní vůz rychlost až 158 km/hod.

Na snímku je obžalovaný Vojtěch Chaura uvnitř soudní budovy.
Dopravní nehoda dvou osobních vozidel, Hořejší Vrchlabí směr Špindlerův Mlýn....

Odvolání bylo podle Chaurova advokáta Davida Krofty podáno proti výroku o trestu a náhradě škody. „Klient má za to, že trestní soud nedostatečně zhodnotil jeho osobní poměry. Zejména okolnost, že má ve výlučné péči malého syna předškolního věku. S ohledem na tuto skutečnost by měl soud uložit jiný než nepodmíněný trest,“ uvedl advokát. Vinu na nehodě Chaura podle Krofty nezpochybňuje.

Policie vyslechla řidiče mustangu, který boural ve Špindlerově Mlýně. Po srážce s ním zemřel generál Jakubů

Odvolání proti výroku o náhradě škody byl podle Krofty požadavek pojišťovny, která trvala na podání odvolání proti další přiznané nemajetkové újmě. Jinak by se pojišťovna vyhnula plnění, na které Chaura podle Krofty nemá peníze. „Částku musejí poškození dostat od pojišťovny,“ citovala ČT advokáta.

Při tragické sobotní nehodě zemřel zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Milan Jakubů

Trutnovský soud Chaurovi kromě trestu vězení uložil zákaz řízení motorových vozidel na nejdelší možnou dobu deseti let. Pozůstalým a dalším poškozeným má Chaura zaplatit asi 1,3 milionu korun, rozhodl soud. Se zbytkem nároku ve výši asi jeden milion korun soud žadatele odkázal do občanskoprávního řízení.

Při zahájení soudního líčení v září 2020 Chaura přiznal za nehodu vinu. Byl obžalován a také odsouzen pro trestné činy usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozilo mu až osm let vězení. U soudu Chaura vyjádřil lítost a poškozené rodině se omluvil. „Jsem připraven nést trest,“ řekl před soudem. K náhradě škody uvedl, že udělá, co bude v jeho silách.

V den nehody se Chaura účastnil akce setkání majitelů aut Ford Mustang nazvané Mustangem na střechu Krkonoš. Speciálně upravený mustang měl půjčený od pardubického dealera vozů Ford, společnosti Auto In.

Autor: