Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Viníků bylo více, i Kundera

Česko

Kauza Milana Kundery – LN poprvé přinášejí rozsáhlý rozhovor s manžely Dvořáčkovými

Až do loňska byl téměř neznámým politickým vězněm. Pak se ale objevil dokument, podle kterého byl jeho udavačem Milan Kundera.

Miroslav Dvořáček a jeho žena Markéta, která za muže kvůli jeho nemoci odpovídala, poskytli LN zatím největší rozhovor. Manželé, kteří žijí ve Švédsku, probírají vinu a odpuštění, na detaily Dvořáčkova zatčení a uvěznění vzpomínat nechtějí.

* LN Od zveřejnění okolností zatčení Miroslava Dvořáčka uplyne rok. Jak se váš manžel zpětně na publikování případu dívá?

Adam Hradilek Mikea kontaktoval na jaře 2008 (ještě před tím než Miroslava /Mikea/ postihl záchvat mrtvice, pozn. red.) a Mike neměl příliš chuti se pouštět do rozebírání bolestné minulosti. Dodatečně se ukázalo, že publikování případu vyvolalo spoustu zajímavých reakcí a tak to celkem stálo za to.

* LN Objevitel dokumentu a spoluautor článku v Respektu Adam Hradilek se stal terčem kritiky. Dopustil se podle názoru vašeho manžela nějakého pochybení?

Adam se žádné chyby nedopustil a bylo nám ho upřímně líto. Kdyby objevil, že Mikea udal někdo neslavný, nikdo by se na něj nevrhal.

* LN Jak se váš manžel dívá na roli pana Kundery, pana Dlaska či slečny Militké ve svém zatčení?

Mike si byl vždy vědom toho, že to byla Iva Militká, kdo zavinil jeho zatčení. Jestli šla na policii sama, nebo poslala někoho jiného, nezměnilo jeho názor na její vinu. Jediný rozdíl je v tom, že existuje víc viníků.

* LN Jaký je jeho názor na dokument, který objevil Adam Hradilek? Překvapil ho jeho obsah? Považuje ho za věrohodný?

Adam nám poslal přes 60 dokumentů a mezi nimi i ten „Kunderův“. Nemáme naprosto žádný důvod pochybovat o autenticitě „Kunderova“ dokumentu, protože všechny ostatní, například výslechy, byly nepochybně autentické. Vzhledem ke Kunderově nadšené stalinistické minulosti to nebylo žádné překvapení.

* LN Dokázal manžel lidem, kteří zavinili jeho zatčení, odpustit?

O odpuštění nelze v této souvislosti vůbec mluvit, Mike se k minulosti nevrací.

* LN Má podle vašeho manžela ještě vůbec smysl vracet se k takto dávným záležitostem?

Pro Mikea nehraje žádnou roli, jestli to byl Kundera či Nekundera, kdo nepřímo zavinil jeho ztracených 14 let a uranem zaviněnou hemolytickou anémii. Ani on, ani já ale nejsme pro zapomínání a odpouštění.

* LN Po roce 1948 se lámaly charaktery. Pan Kundera, pan Dlask i Iva Militká se přidali na stranu nového režimu. Co přimělo vašeho manžela k tomu, že se postavil režimu na odpor a emigroval?

Mike se v letecké akademii setkal se svými učiteli – západními letci. Ti byli po únoru 1948 perzekvováni a komunistický režim mu tak rovnou ukázal svou pravou tvář.

* LN Co váš manžel zamýšlel v emigraci podnikat? Proč se rozhodl přidat k československé zahraniční zpravodajské službě?

Mike chtěl hlavně létat a to mu slíbili za připojení se do Moravcovy služby (prozápadní zpravodajská služba generála Moravce bojující proti režimu v Československu, pozn. red.).

* LN Nelitoval někdy svého rozhodnutí?

Tehdy považoval své rozhodnutí za jediné možné.

* LN Můžete spolu s manželem podrobně popsat detaily jeho zatčení ze 14. března 1950?

Bohužel nemůžu.

* LN Můžete podrobně popsat detaily jeho druhé cesty do Československa, tedy de facto hodiny, které předcházely jeho zatčení?

Také nemůžu. Jen vím, že Ivu Militkou viděl z tramvaje a vůbec přitom nevěděl o jejím novém komunistickém příteli.

* LN Jak probíhalo vyšetřování v takzvaném Domečku?

Mike byl podroben mučení.

* LN Šlo o psychické, nebo i fyzické násilí?

O obojí.

* LN Jak vypadal samotný soud?

Mikeovi rodiče – otec v pokročilém stadiu Parkinsonovy nemoci, bratr a stejně i otec Ivy Militké, který učil Mikea na gymnáziu, byli přesvědčeni, že dostane trest smrti, jak navrhoval prokurátor. Nakonec dostal 22 let, a nikdy nežádal o milost.

* LN Váš manžel pak seděl dlouhá léta ve vězení. Jaké ty roky byly?

Trvalo to skoro 14 let – od března 1950 do ledna 1964. Napřed byl na Pankráci, pak v různých lágrech. Z toho skoro 10 let u Příbrami v uranových dolech – celou dobu pod zemí.

* LN Kde jste se se svým manželem potkali a jak jste se pak dostali do Švédska?

Studovala jsem na matematickofyzikální fakultě s Mikeovým bratrem a v roce 1954 mně spolu s ním povolili návštěvu v Příbrami. Když Mikea v 1964 podmínečně propustili, pomohla jsem mu sehnat bydlení. Do Švédska jsem emigrovala s rodinou v roce 1969, Mike už o rok dřív odjel do Kanady, také se svou rodinou. V roce 1975 moje i jeho manželství skončilo rozvodem, a Mike za mnou přijel.

* LN Jak jste se v emigraci živili?

Já jsem byla lektorka na katedře matematiky a počítačů na Chalmersově univerzitě v Göteborgu. Mike v -Kanadě dělal v měděných dolech, pak se živil jako taxikář. Ve Švédsku pracoval v nemocnici .

* LN Chcete se ještě s manželem ve věci nějak angažovat? Plánujete přijet do České republiky?

Ne, po Mikeově mrtvici máme jiné starosti. Do Čech nejezdíme.

* LN Jak se vy a váš manžel díváte na vyrovnání s obdobím komunismu v České republice?

Ke skutečnému vyrovnání je ještě daleko, ale my to již nepovažujeme za naši starost.

Autor: