Virus „šesté nemoci“ se dědí

Unikátní mechanismus vrozené nákazy odhalili američtí vědci

Velkým překvapením skončil výzkum běžného dětského virového onemocnění - roseoly.

Roseola, označovaná také jako „šestá nemoc“, většinou postihuje malé děti. Projevuje se vysokými teplotami a někdy ji provází i dechové nebo trávicí obtíže. Přibližně u každého pátého nemocného se objeví typická růžová vyrážka. Nemoc vyvolává herpetický virus HHV-6. Do kontaktu s ním přijde během života prakticky každý. Nákaza se šíří vzduchem. Virus se ale může také dostat do plodu z těla matky přes placentu.

Nejnovější studie týmu amerických lékařů vedených Caroline Breese Hallovou z newyorské University of Rochester odhalila, že mnozí lidé virus dědí, protože se zabudoval do DNA jejich rodičů. Geny viru se tak staly nedílnou součástí jejich dědičné informace.

„Jde skutečně o unikátní mechanismus vrozené nákazy,“ komentovala Caroline Breese Hallová v rozhovoru pro britský časopis New Scientist objev zveřejněný v lékařském časopise Pediatrics.

Američtí dětští lékaři vyšetřili celkem 250 dětí. Virus HHV-6 odhalili u 85 malých pacientů, z nichž 43 se s virem už narodilo. Dvaačtyřicet dětí se nakazilo až po porodu. Caroline Breese Hallová zpočátku předpokládala, že v pozadí vrozené nákazy dětí virem HHV-6 stál přechod viru z matky na plod přes placentu. Tento mechanismus infekce se však prokázal jen u čtrnácti procent dětí. Drtivá většina měla dědičnou informaci viru zabudovanou ve své DNA. Stejným způsobem měl virus začleněn do dědičné informace aspoň jeden z jejich rodičů. Dítěti jej předali při početí buď v dědičné informaci vajíčka, nebo spermie.

„Teď se snažíme zjistit, co to pro člověka znamená,“ říká Caroline Breese Hallová. „Co v něm virus dělá? Může se aktivovat a začít vyrábět nové virové částice? Vyvolalo by to zdravotní problémy? Anebo by se člověk stal k viru imunní?“

Genetické analýzy ukázaly, že se virus může zabudovat do DNA na více místech. V chromozomech tíhne přednostně ke koncovým částem zvaným telomery. Ty jsou důležité pro správné fungování chromozomu a sehrávají významnou roli při stárnutí buněk. Závažné poškození telomery může dovést buňku k zániku nebo k nádorovému bujení.

Nic z toho se u lidí, kteří mají virus v DNA, neprojevuje. Nositelé zděděného viru jsou zdraví, přestože je HHV-6 v jejich organismu prakticky všudypřítomný. V obrovských kvantech se nachází v krvi, v kůži, ale i ve vlasech nebo v nehtech. Tělo nositele virové dědičné informace si proti viru HHV-6 tvoří protilátky, což svědčí o určitém zápasu mezi virem a lidským organismem. V tom se liší herpetický virus HHV-6 od jiných virů, jež dokážou zabudovat svou dědičnou informaci přímo do lidské DNA. Tyto „dědičné viry“ bývají označovány jako endogenní retroviry. U člověka nevyvolávají žádné známé onemocnění a také imunitní systém na jejich přítomnost nereaguje.

***

Šestá nemoc v akci

Vysoké teploty, dechové nebo trávicí obtíže, případně i růžová vyrážka (na snímcích). Tak se projevuje virové onemocnění roseola označované též jako „šestá nemoc“. Takové označení si vysloužila proto, že postihuje děti jako jeden z členů „úderné šestky“ ve složení plané neštovice, příušnice, zarděnky, spalničky a spála.

Nákaza vepsaná do genů Vědci vedení Caroline Breese Hallovou z newyorské University of Rochester nyní odhalili, že mnozí lidé dědí virus roseoly, protože se zabudoval do dědičné informace jejich rodičů. Geny viru se tak staly nedílnou součástí DNA.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.