1. listopadu 2013 20:14, aktualizováno  20:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vít Bárta opustil v doprovodu právníků policejní služebnu

Bývalý předseda Věcí veřejných Vít Bárta, který v Plzeňském kraji kanditoval za hnutí Tomia Okamury, se do Poslanecké sněmovny nedostane. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý předseda Věcí veřejných Vít Bárta, který v Plzeňském kraji kanditoval za hnutí Tomia Okamury, se do Poslanecké sněmovny nedostane. | foto: ČTK

PRAHA Předseda Věcí veřejných Vít Bárta opustil v doprovodu svých právníků policejní služebnu. Informaci České televize potvrdil Bártův advokát Oldřich Chudoba. Bártu zadržela policie ve čtvrtek spolu s vedoucím odboru analytiky a informatiky protikorupční policie Janem Petržílkem.

Zadržení údajně souviselo s odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma (ODS). "Mohu potvrdit, že celu předběžného zadržení opustil," řekl Chudoba. Jeho klient nyní bude relaxovat. "Nevím přesně kde, ale určitě bude odpočívat, bude víkend," poznamenal. O dalších krocích v Bártově případu nic nevěděl. Server Lidovky.cz se snažil Víta Bártu po propuštění v pátek večer kontaktovat, jeho telefon byl však vypnutý.

ČTĚTE TAKÉ

Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů a dozoruje Michal Muravský z Městského státního zastupitelství v Praze. "S ohledem na zákon o ochraně utajovaných informací nemůžu vůbec nic potvrdit ani vůbec nic říkat," uvedl žalobce. Odmítl potvrdit i to, že kauzu dozoruje. Případ nechce ze stejného důvodu komentovat ani inspekce.

Utajovanou informací je podle zákona informace, jejíž vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu České republiky, nebo může být pro tento zájem nevýhodné. Mimo jiné proto, že může zmařit, ztížit nebo ohrozit vyšetřování zvlášť závažných zločinů či usnadnění jejich páchání, případně narušit činnost zpravodajských služeb.

Lidovky.cz, ČTK