5. listopadu 2007 11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vít Fousek - odsouzený olympionik

Vít Fousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Fousek | foto: Vybral a poskytl Národní archivReprofoto

Československý olympionik Vít Fousek (* 1913) pocházel z rodiny sezonního dělníka, který obhospodařoval tři hektary. Nikdy nebyl organizován v žádné politické straně.

V roce 1939 se oženil, brzy se ale rozvedl, celý majetek nechal bývalé manželce a vybudoval si nové hospodářství ve Vlachovicích. Vít Fousek se od dětství věnoval lyžařským sportům. Dvakrát se účastnil zimních olympijských her, v roce 1938 se stal mistrem republiky v běhu na lyžích na 50 km a v letech 1938 a 1946 byl členem mistrovské štafety.

Státní bezpečnost zatkla Víta Fouska v Jihlavě 26. května 1953. Krajský soud v Jihlavě jej spolu s dalšími čtyřmi lidmi (tzv. protistátní skupina Menšíková a spol.) odsoudil za to, že „ve Vlachovicích a jinde se spolčili, a to Vladimír Ptáček na jaře 1950 s dalšími osobami, všichni pak od prosince 1950 s uprchlým protistátním zločincem Musilem, případně s dalšími osobami a navzájem k pokusu o zničení lidově demokratického státního zřízení republiky, které je zaručeno ústavo, tím, že ve vzájemné součinnosti přechovávali protistátně činné osoby a zahraniční agenty a pomáhali jim k ilegálnímu přechodu státních hranic“.

Někteří obžalovaní včetně Víta Fouska měli dále „vytvořit skupinu k udržování spojení mezi protistátně činnými osobami v republice a zahraniční agenturou“. Tresty pro členy skupiny se pohybovaly v rozmezí od devíti do osmnácti let.

Vít Fousek byl v lednu 1954 odsouzen za velezradu k devíti letům odnětí svobody, propadnutí majetku a ztrátě čestných občanských práv na tři roky. Vít Fousek prošel vězeními v Jihlavě, v Praze na Pankráci a nápravněpracovním táborem Vykmanov C na Jáchymovsku. Jeho pracovitost se projevila i ve vězení, kde pravidelně vysoko překračoval stanovenou normu. Propuštěn byl na amnestii v květnu roku 1960.

Vybral a poskytl Národní archiv

Najdete na Lidovky.cz