Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Docházejí místa pro utíkající Ukrajince. Rakušan hledá kde postavit stanové tábory

Ministr vnitra vít Rakušan promluvil na tiskové konferenci po mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu. (24. února 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Ministr vnitra Vít Rakušan chce v neděli jednat o výši příspěvků za ubytování uprchlíků. Plánuje vyzvat obce a státní instituce k využití všech nouzových kapacit. I tak ale podle něj za dva či za tři týdny dojdou místa kvalitnějšího ubytování pro uprchlíky, s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem proto začíná hledat lokace pro budování stanových táborů a dalších typů humanitárního ubytování. Rakušan chce zároveň prodloužit nouzový stav.
  13:11aktualizováno  16:22

Nouzový stav začal v Česku platit 4. března, vláda ho vyhlásila na maximální limit 30 dnů, pro jeho prodloužení bude třeba souhlas Sněmovny. Rakušan v rozhovoru s ČTK a Českým rozhlasem uvedl, že téma zatím se zákonodárci předjednáno nemá. Ukázalo se podle něj, že pro rychlá krizová opatření nouzový stav stát potřebuje. „Zároveň vidím, že reálně českým občanům nic negativního nepřinesl, nemáme žádná omezení života,“ uvedl.

Nouzový stav podle Rakušana pomáhá hejtmanům i na úrovni vlády. „Z reality dneška bych řekl, ta krize nekončí a jeho prodloužení by bylo logické, ale nechme to na posouzení. Budu o tom jednat politicky, začnu ve vládní koalici a budu v tom pokračovat i v Parlamentu,“ uvedl.

Kabinet v odůvodnění usnesení, kterým nouzový stav zavedl, vysvětlil nutnost vyhlásit nouzový stav značným ohrožením vnitřního pořádku a bezpečnosti v souvislosti s migrační vlnou.

Česko zvládne pomoct čtvrt milionu lidí

Na cizinecké policii nebo v asistenčních centrech se dosud v Česku zaregistrovalo 78 093 uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny. Speciálních víz pro lidi zasažené ruskou invazí vydalo ministerstvo vnitra 132 995, v pátek je dostalo 11 484 lidí. Rakušan už dříve řekl, že Česko je schopno poskytnout základní komfort a najít ubytování pro zhruba 250 000 lidí.

Uvolnit ještě nějaké kapacity v komerčních ubytovacích zařízeních by podle Rakušana bylo možné navýšením příspěvku na ubytování ze 180 korun na den, jak o tom hovoří poskytovatelé, pro Prahu například na 500 korun za den.

„Je nutné si uvědomit, že stát si nemůže dovolit dávat tisícovku za noc a za den a podobně. Můžeme se bavit o drobné modifikaci té částky,“ uvedl v sobotu Rakušan s tím, že při součtu sumy za celou rodinu a měsíc „to dává hezký nájem nějakého bytu“. Proto jsou podle něho k zamyšlení ještě bytové fondy.

S výzvou se chce Rakušan obrátit také na státní organizace, které podle něj zatím vyčerpaly zhruba dvě třetiny svých ubytovacích kapacit. Podobně plánuje zaúkolovat obce s rozšířenou působností, aby nahlásily, kolik z nouzových ubytovacích míst definovaných krizovými plány mají obsazeno. Za nejlepší pro začlenění uprchlíků do společnosti má ubytování v domácnostech, o výši příspěvku takovým ubytovatelům bude vláda znovu jednat ve středu.

„Když aktivujeme všechny zdroje, tak se domnívám, že za 14 dnů, tři týdny při aktivaci veškerých rezerv, které tady jsou, už se budeme dostávat jen k jednotkám bytů, bude to improvizované bydlení, v nižší kvalitě,“ uvedl. S Bartošem proto chce hledat v krajích vhodná místa pro zřizování stanových táborů, přičemž za důležitou pokládá hlavně absorpční kapacitu okolí. O úkol k přípravě chce vládu požádat ve středu.

Přerozdělování uprchlíků do krajů

Na nedělní videokonferenci vlády s hejtmany chce Rakušan řešit také přerozdělování uprchlíků, a to podle ekonomické síly a počtu obyvatel regionů. V diskusi hodlá vycházet z počtu obyvatel jednotlivých regionů i jejich ekonomické síly. Uvedl, že vláda se chtěla vyhnout hledání přerozdělovacího koeficientu. V rámci dohody s kraji na počtu uprchlíků, o které by se měly postarat, chce Rakušan aktivovat i krizová opatření, která dají regionům větší míru možností rozhodování, a umožnit, aby i „regiony mohly dávat nějaké pokyny“.

Situace v krajích podle ministra kopíruje, kam uprchlíci zamířili. „Praha, prstenec Středočeského kraje a Brno, tam logicky budou problémy s veškerou další infrastrukturou,“ uvedl s tím, že v ubytovávání jsou tyto regiony už na hraně kapacit.

Co se týče integrace uprchlíků, skládá Rakušan poradní skupinu, která má během dubna připravit střednědobou a dlouhodobou strategii pro jejich adaptaci. Vedle osmi zástupců ministerstev v ní budou experti, kteří se zabývali migračními krizemi různě ve světě, a také lidé z neziskových organizací.

„Tato strategická skupina musí, někdy v průběhu dubna, vytvořit střednědobou a dlouhodobou strategii, která bude obsahovat dlouhodobější řešení bydlení, adaptaci na školní, sociální a zdravotní systém a vůbec adaptaci na udržení příznivého společenského klimatu vůči těm, kteří přišli,“ uvedl v sobotu Rakušan.

Přesně definovat chce Rakušan skupinu do týdne až deseti dnů. Některé její segmenty už podle něj pracují odděleně. Poradní orgán nemá podle Rakušana suplovat práci Ústředního krizového štábu, který vede.

Ministerstvo vnitro vydalo k pátku 132 995 speciálních víz pro lidi zasažené ruskou invazí. Rakušan už dříve řekl, že Česko je schopno poskytnout základní komfort a najít ubytování pro zhruba 250 tisícům lidí. K hranici kapacit bydlení se podle Rakušana Česko dostane do dvou až tří týdnů, potom podle něj přijdou na řadu humanitární formy ubytování, například v tělocvičnách nebo stanových táborech.

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...