Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vitáskovou nemohli vyslýchat. Ex offo advokát se vzdal obhajoby kvůli střetu zájmů

Česko

  5:00
PRAHA - Šéfka energetického úřadu Alena Vitásková nechce utrácet za advokáta v kauze údajného zneužití pravomocí. Soudem přidělený obhájce Tomáš Beránek zase okamžitě prohlásil: Jsem podjatý. Policie tak vlivnou manažerku stále nemohla vyslechnout.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková foto: MAFRA: František Vlček

Až se ani nechce věřit, jaké komplikace provázejí vyšetřování předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitáskové. Po květnové razii v sídle úřadu se detektivové zadrhli hned na dalším kroku. Byť už měl výslech Vitáskové pevné datum, zatím neproběhl. „Výslech byl naplánovaný na začátek září. Nedošlo však k němu,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

Za průtahy mohou tanečky kolem manažerčina advokáta. Vitásková totiž požádala o přidělení právníka, protože prý nechtěla dávat celý svůj plat na soudní spory. A tak jihlavský okresní soud v polovině srpna jmenoval jejím zástupcem Tomáše Beránka.

Střet zájmů

Ten však v podstatě okamžitě oznámil, že Vitáskovou zastupovat nemůže. Jako důvod ohlásil střet zájmů. I když se to zdá nepravděpobné, tak se ukázalo, že Advokátní kancelář Pánek, Beránek a Melichar, v níž Beránek pracuje, se angažuje v dalších sporech regulačního úřadu.

„Nebudu to nějak komentovat. Toť vše - děkuji za zavolání,“ odmítl se bavit Beránek. Právo v minulosti uvedlo, že Beránkova advokátní kancelář zastupuje i bývalou zaměstnankyni ERÚ Ilonu Floriánovou. Právě bývalá specialistka odboru licencí Floriánová čelí spolu s Vitáskovou obžalobě v kauze zmanipulovaného udělení licencí solárním elektrárnám. V této kauze již padl první - nepravomocný - rozsudek. Floriánová si u brněnského krajského vyslechla podmíněný trest.

„Právní kancelář zastupuje spoluobžalovanou paní Vitáskové v jiné kauze energetického úřadu a jelikož je paní předsedkyně v protikladu k těm obžalovaným, tak by to bylo považováno za střet zájmů,“ potvrdil Chvojka.

Protikorupční policie zasahovala na Energetickém regulačním úřadu, údajně v...

Protikorupční policie zasahovala na Energetickém regulačním úřadu, údajně v souvislosti s místopředsedkyní ERÚ Renatou Veseckou.

Dozorující státní zástupce Kamil Špelda uznává, že nejasnosti kolem advokáta Vitáskové průběh trestního stíhání komplikuje. „Samozřejmě, zdržení to představuje,“ přiznal. Jestli jde o úmyslné průtahy, komentovat nechtěl.

Problematické jmenování

Trestní stíhání Vitáskové souvisí se jmenováním bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně ERÚ. Policejní akce mělo odstartovat trestní oznámení pracovníka ČEZ Tomáše Prokeše (více ZDE). Ten chtěl prý jen prověřit demokratický systém.

Úřad opakovaně tvrdí, že trestní oznámení je pomstou za ústavní stížnost podanou kvůli květnovému zásahu policie. Tehdy budovy ERÚ v Jihlavě, Ostravě a Praze prohledávaly desítky policistů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat