Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Víte, jak doma neuhořet? Zkuste si test

Česko

1Nastěhovali jste se do novostavby a rádi byste trochu zařídili i chodbu přede dveřmi.

a) Dáte tam jen malý botník, neboť požární předpisy přikazují, že tu nesmí být nic s výjimkou drobných předmětů bez čalounění do výšky 60 cm, ale jen při zachování průchodu o minimální šíři 150 cm.

b) Nedáte tam nic: žádné předměty, které by překážely v pohybu, tu být nesmí.

c) Postavíte si sem jen kovovou skřínku, protože zde smí být pouze předměty z nehořlavých materiálů. 2Váš známý vytahuje vždy před spaním ze zásuvky varnou konvici a kontroluje, zda jsou vypnuté i ostatní elektrospotřebiče kromě lednice. a) Nesmysl - domácnosti požáry nejvíc ohrožují v podvečer, kdy lidé doma vykonávají nejvíc různých činností.

b) Kontrola je nutná před odchodem do práce či odjezdem, protože požáry v domácnostech nejčastěji vznikají tehdy, když jsou lidé mimo domov.

c) Dobře dělá: nejvážnější následky mají noční požáry, jejichž začátek lidé „zaspí“.

3Vaši známí vyhořeli a vás to přimělo přemýšlet nad tím, jak co nejlépe zabezpečit váš domov.

a) Nainstalujete si požární hlásič, který okamžitě po detekování ohně spolehlivě vyhlásí poplach.

b) Pořídíte si hasicí přístroj, jímž lze požár zlikvidovat už v zárodku.

c) Zkontrolujete, jestli jsou všechny stavební konstrukce mezi jednotlivými místnostmi opravdu z nehořlavých materiálů, které brání rychlému šíření ohně.

4Při příchodu domů je kuchyň od podlahy ke stropu plná černého štiplavého kouře. Nevidíte sice plameny, ale ani nábytek. Kouř se začíná pod stropem tlačit dál do bytu.

a) Rychle zavřete kuchyňské dveře, aby se nešířil dál, zakryjete si pusu a nos třeba navlhčeným kapesníkem nebo ručníkem a opatrně vstoupíte do kuchyně. Bude-li tu hořet, pokusíte se nějak zasáhnout. Pokud už oheň přesahuje vaše možnosti, opustíte hned byt a přivoláte hasiče.

b) Rychle zavřete dveře od kuchyně, aby kouř nevnikal do dalších prostor, byt urychleně opustíte a přivoláte hasiče.

c) Navlhčeným kapesníkem či ručníkem si budete chránit dýchací cesty a otevřete okna, aby se kouř vyvětral.

5Při fritování vám najednou začne v pánvi hořet olej.

a) Vypnete vařič, pánev hodíte do dřezu a plameny zalijete vodou. b) Vypnete vařič a pánev rychle zasypete čímkoli sypkým, třeba pískem na nádobí, nebo ji honem přikryjete utěrkou. Po uhašení plamenů ji odložíte do dřezu a zchladíte vodou.

c) Vypnete vařič a pánev přiklopíte pokličkou nebo plechem na pečení. 6Cítíte odkudsi dým, a tak otevřete dveře na chodbu - schodiště je už plné černého kouře.

a) Dveře rychle zavřete, aby kouř nevnikl do bytu, ochráníte si třeba navlhčeným kapesníkem dýchací cesty a proběhnete do nižšího patra.

b) Dveře zas hned zavřete, zavoláte hasiče a počkáte na jejich příjezd. c) Proběhnete bytem k oknu a otevřete ho, abyste se kouře nenadýchali. 7Podřimujete na gauči s hořící cigaretou v ruce a najednou vás vzbudí teplo a kouř. Na opěradle už poskakují plamínky. Za jak dlouho se od chvíle, kdy sedačka začala hořet, rozšíří požár v pokoji tak, že akutně ohrozí na životě všechny, kteří se zrovna v bytě nacházejí?

a) asi za 5 minut b) asi za 10 minut c) asi za 15 minut 8Večer upoutá vaši pozornost divné praskání za zdí, kde na palandě spí vaše dvě děti, jedno čtyřleté a druhé šestileté. Vzápětí zjistíte, že se dětský pokoj plní kouřem.

a) Jako první vynesete dítě z horního patra postele. Místnost se totiž plní kouřem od stropu, zatímco u podlahy je ještě pár minut vzduch relativně dýchatelný.

b) Jako první vynesete dítě spící dole, jelikož místnost se plní kouřem od podlahy; u stropu je ještě nějakou chvíli po vypuknutí požáru vzduch relativně dýchatelný. c) Jako první vynesete mladší dítě, které bude na vzniklou situaci reagovat větší panikou. Na patrech nezáleží: kouř se od místa svého vzniku šíří rovnoměrně.

9Pokud se stanete svědky požáru, přivoláte hasiče prostřednictvím telefonních čísel a) 150 nebo 112 b) 155 nebo 112 c) 150 nebo 122 Výsledky: 1 b - chodba je rozhodující úniková cesta a předměty v ní mohou znesnadnit evakuaci.

2 c - To není přehnané, největší nebezpečí kromě vlastní nedbalosti představují elektrospotřebiče či jejich technická závada. Problémové jsou ty trvale v provozu nebo v režimu stand-by.

3 a - Požární hlásič je jednoznačně účinné preventivní opatření.

4b - Je-li jasné, že proti požáru nemůžete bojovat sami, protože nevíte, kde a co hoří a pro černý kouř nevidíte, co nejrychleji opusťte prostor a přivolejte hasiče. Sami haste jedině tehdy, vidíte-li plameny a oheň je nanejvýš na ploše 1x1 metr.

5 c - Hasit olej a jiné mastné látky vodou může být smrtící. Nalijete-li vodu na hořící olej, pára vybuchne, což vmete přilnavý hořící olej na vás a po bytě.

6 b - Musíte vyhodnotit, zda to je neprostupná černá kouřová zeď, nebo jen kouřový opar. Nespoléhejte se nikdy na to, že černým kouřem proběhnete na jedno nadechnutí. Větší šanci na přežití máte v bytě s čistým vzduchem. Okamžitě volejte hasiče.

7 a - Požár se v bytě rozvíjí rychle, proto situaci nepodceňte a okamžitě reagujte.

8 a - Ve větším ohrožení je dítě na horní palandě, neboť kouř je teplý plyn a místnost se jím plní odshora dolů. Po pár minutách bude ale kouř i na úrovni spodního patra.

9 a - 150 je u nás tradiční číslo na hasiče, zatímco 112 je jednotné evropské tísňové číslo pro jakoukoli nouzovou událost.

O autorovi| Zdroj: časopis Reader’s Digest Výběr

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!