Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Vítejte, ale bez transparentů

Česko

OHv Pekingu začínají zítra

Protesty zahraničních aktivistů začínají v Číně zvedat vlnu nacionalismu.

PEKING Protesty nakonec olympijskou pochodeň uvítaly i v samotném Pekingu. Ale nebyli to Číňané, kdo si dovolil pozvednout hlas - ostatně riskovali by přísné tresty vzhledem k novým nařízením, která jim ukládají, aby demonstraci hlásili úřadům v předstihu.

Šlo o čtveřici Američanů a Britů, kteří se včera ve vhodnou chvíli protáhli kolem jinak ostražitých policistů střežících olympijský stadion a vyvěsili na sloup pouličního osvětlení transparent na podporu Tibetu. Stalo se tak jen krátce před startem jednoho z posledních úseků štafety s pochodní na proslulém náměstí Nebeského klidu. Číňané z toho byli pěkně rozmrzelí. Protestující zadrželi a odvedli pryč. Úřady později oznámily, že je policie nezatkla, jen vykázala.

Přestože protest trval jen krátce, narušil sváteční idylu, kterou se režim snaží v souvislosti s olympiádou vnutit nejen světu, ale i milionům Číňanů. Televizní záběry mají Čínu vykreslit jako prosperující a harmonickou zemi, kterou zcela ovládá atmosféra největšího sportovního svátku. Problém je v tom, jak alespoň na těch několik týdnů umlčet aktivisty.

Jak dokázal středeční protest, olympiády totiž nebudou k demonstracím využívat ani tak sami Číňané (přestože by jich bylo dost, od bojovníků za lidská práva až po zemědělce, kteří v rámci reforem přišli o svá pole) jako cizinci. Na rozdíl od Číňanů jim nehrozí zatýkání, bití ani věznění.

Aby toho nebylo málo, čelí režim ještě „útokům“ zvenčí. Jeden takový plánuje i americká herečka a aktivistka Mia Farrowová, která na dnešek ohlásila tiskovou konferenci, na níž hodlá mluvit o tom, jak se Čína angažuje ve vleklém konfliktu v Dárfúru na jihu Súdánu. Farrowová promluví k světu ze sousedního Čadu (původně chtěla cestovat do Číny, ale úřady jí odmítly udělit vízum, stejně jako jejímu krajanovi, rychlobruslaři Joey Cheekovi, který Čínu rovněž kritizoval v souvislosti s Dárfúrem).

Zaujatý Západ Protičínské protesty začínají v zemi zvedat vlnu nacionalismu. Zvlášť mladí Číňané, kteří mají dík internetu přístup k mnoha zdrojům informací (znají způsoby, jak obejít „cenzuru“ webu), upozorňují na to, že řada zpráv západních médií pokřivuje realitu. Příkladem byl způsob, jakým informovala o letošních nepokojích v Tibetu (na čínských webech kolovaly záběry, které zachycovaly běsnění davu, ne jen zásah policie a armády).

Pro mnoho mladých Číňanů, kteří si zvykli důvěřovat západním médiím, to byl šok, napsal nedávno časopis New Yorker. Jedním z nich byl i student filozofie Tchang Ťie, který sestříhal jakési manifestační video (2008 China Stand Up!) a umístil je na web, kde je už zhlédly miliony lidí.

„Bojkotovat hry v Pekingu kvůli Tibetu je stejné jako nejet na olympiádu do Salt Lake City kvůli tomu, jak se Američané zachovali a dodnes chovají k Čerokézům,“ říká Tchang Ťie.

Autor: